Prymula: WHO se chová více politicky než reálně | Události247.cz

Epidemiolog Prymula zkritizoval WHO. Podle něj jedná spíše politicky než realisticky

Poslední dny se stále častěji objevují dotazy ohledně třetí dávky vakcíny proti covidu-19. Roman Prymula však přišel se svým názorem, kdy zkritizoval WHO.

i Zdroj fotografie: Úřad vlády ČR
                   

Epidemiolog Roman Prymula si postěžoval na způsob fungování WHO když řekl, že chování představitelů této organizace se zakládá spíše na politice než na tom, jaká je skutečnost. Mluví se totiž čím dál více o třetí dávce vakcíny proti covidu-19, protože účinnost prvních dvou dávek postupem slábne. To samozřejmě vyvolává nespočetné množství otázek ve společnosti. Prymula se však k tomu vyjádřil tak, že absence vyšší hladiny protilátek nutně neznamená, že jsou lidé zcela bezbranní, a že se zapomíná na buněčnou imunitu. 
Je pravděpodobnější, že namísto bezinfekčnosti dosáhneme obranyschopnosti organismu 

Výsledky analýz ohledně účinnosti vakcín říkají, že až 60 procent seniorů má po půl od očkování výrazně nižší hladiny protilátek a proto bude pravděpodobně nutné pravidelné přeočkování. Hladina protilátek však podle epidemiologa Romana Prymuly není zásadou. Nijak totiž neurčuje, zda je organismus dostatečně chráněný proti koronaviru. „Při očkování proti virové hepatitidě B také měříme protilátky měsíc po poslední podané dávce, pak už ne. Pak tu je ale ještě buněčná imunita,“ rozvedl Prymula.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Podle epidemiologa se buněčná imunita sice dá testovat, ale jde o příliš nákladnou záležitost. „Prostě se to nedělá. Buněčná imunita je nicméně přesnějším ukazatelem toho, jestli jsme schopní se bránit infekci, ale ani ve studiích se netestuje,“ vysvětlil Prymula, který se dále vyjádřil také k „bezinfekčnosti“. Tímto slovem by prý šetřil, protože ani dostatečná hladina protilátek neznamená, že člověk nebude přenášet covid-19 dále. Je tak prý více pravděpodobné, že namísto bezinfekčnosti dosáhneme obranyschopnosti organismu. 

WHO se staví v řadě věcím spíše politicky než reálně

Co se týče třetí dávky vakcíny proti covidu-19, tak s touto velikou debatou přišel šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Ten ve středu totiž kritizoval země, které svým občanům chtějí nabídnout, nebo už nabízejí, třetí dávku vakcíny, a to z důvodu její údajně „postupně klesající účinnosti“. Příčinou těchto slov byl fakt, že je podle něj nutné pozastavit přeočkovávání nejméně do konce tohoto září, dokud nebude v každé zemi světa naočkováno alespoň deset procent občanů. 


iZdroj fotografie: Depositphotos

K tomuto výroku se však ohrnoval Prymula. Podle něj totiž tento výrok WHO nijak nesouvisí s tím, zda je nebo není potřeba třetí dávka vakcíny proti covidu-19. „V řadě věcí se staví více politicky než reálně. V tomto případě je to otázka míry proočkovanosti rozvojového světa, kdy si WHO stanovilo pro mě nepochopitelnou hladinu deseti procent. A těch deset procent neznamená nic, to je spíš takový symbol,“ dodal epidemiolog.

Zdroj: Roman Prymula pro CNN Prima News

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (82%) 302 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Zdravé náhrady pšeničné mouky pro každý účel. Mají méně kalorií a neobsahují lepek
JakZdravě.cz
Trápení s trávením bude minulostí. Bylina, kterou máte doma, uleví bleskurychle i bez lékařské návštěvy
VědaŽivě
Život na Marsu nikdy neměl šanci. Důvod je prostý, uvádí nová studie
ArmádníZpravodaj
Velké odhalení: USA mají protisatelitní zbraně, které nahánějí hrůzu světovým velmocím