Babiš žádost o vyslovení důvěry vládě odmítl. Koalice Spolu představila svou představu

Koalice Spolu vyzvala Andreje Babiše, aby požádal Poslaneckou sněmovnu o vyslovení důvěry vládě. V opačném případě začne koalice sbírat podpisy pro vyvolání hlasování o nedůvěře.
i Zdroj fotografie: Vlada.cz
                   

Koalici Spolu tvoří ODS, KDU-ČSL, TOP 09. Babiš řekl, že vláda nemá důvod o důvěru žádat a měla by dovládnout do voleb. Podle Pirátů a STAN není vyslovení nedůvěry vládě nejlepším řešením. Krok je ale podle koalice opozičních stran nezbytný poté, co KSČM v úterý vypověděla dohodu o toleranci menšinové vlády hnutí ANO a ČSSD.
Kabinet má bez důvěry Sněmovny dvě možnosti

Pokud kabinet důvěru Sněmovny nezíská, jsou podle ODS, KDU-ČSL a TOP 09 dvě možnosti, o kterých by opoziční strany chtěly jednat s prezidentem Milošem Zemanem. První je buď rozpustit Sněmovnu a vypsat předčasné volby, nebo druhá, vytvořit vládu odborníků za podpory všech sněmovních stran, která by dovedla zemi k podzimním řádným volbám.


iZdroj fotografie: Úřad vlády ČR

K vyvolání hlasování o nedůvěře je potřeba nejméně 50 podpisů. Pro vyslovení nedůvěry je nutná podpora nadpoloviční většiny všech poslanců, tedy minimálně 101 zákonodárců. Pro rozpuštění Sněmovny a vypsání předčasných voleb je pak zapotřebí nejméně 120 poslanců. Poté, co KSČM vypověděla dohodu o toleranci, řekl Vojtěch Filip, předseda strany, že pokud by opozice vyvolala hlasování o vyslovení nedůvěry vládě, poslanecký klub KSČM by hlasoval pro.

Babiš: Opozici v ničem nebráním

Piráti v úterý uvedli, že rozpuštění Sněmovny by bylo zodpovědnějším a férovějším postupem. Podobně se vyjádřil také Vít Rakušan, předseda STAN, který by úřednickou vládu považoval za riziko. Tomio Okamura, předseda SPD řekl, že by vláda měla požádat Sněmovnu o vyslovení důvěry, aby zjistila, jestli zastupuje většinu občanů.


iZdroj fotografie: Vlada.cz

Premiér Andrej Babiš si ale myslí, že vláda nemá důvod žádat Sněmovnu o důvěru. Opozici v žádosti o vyslovení nedůvěry ale nebrání. Destabilizovalo by to však podle něj situaci. „Naše vláda dostala důvěru v červnu 2018. Čekají nás důležité věci,“ uvedl a vyjmenoval očkování proti covidu-19, skládání státního rozpočtu na příští rok, čerpání evropských peněz, evropský program obnovy i strategii očkování na roky 2022 a 2023.

127 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 297 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Tajemství instalatérů, která prodlouží životnost pračky nejméně o pět let a zabezpečí spolehlivou funkčnost
JakZdravě.cz
Česnek konzumovaný nalačno působí jako přírodní antibiotikum a chrání před infarktem aneb skryté prokázané benefity
VědaŽivě
Transformace buněk může být lékem na závažnou civilizační chorobu
ArmádníZpravodaj
Ikonický Colt 1911 slouží americkým vojákům již 110 let. Jedná se o bezkonkurenční zbraň