Hamáček prý věděl dopředu, že do Moskvy nepoletí. Objasnil, o co se jednalo. Rusko už tvrdě odpovědělo

Jan Hamáček údajně dopředu věděl, že do Moskvy vyjednávat o vakcíně nepoletí. Premiér Andrej Babiš jeho slova nepotvrdil, odpovědím na otázky ohledně cesty vicepremiéra se vyhýbal.
i Zdroj fotografie: Úřad vlády ČR
                   

Nejistota ohledně cesty Jana Hamáčka do Moskvy za jednáním o vakcíně Sputnik V rezonovala v posledních dnech všemi českými médii. Jan Hamáček nyní tvrdí, že již dopředu věděl, že do Moskvy nepoletí. Šlo údajně o zastírací manévr, který měl odvést pozornost Rusů. Více podrobností ale Jan Hamáček uvádět nechtěl, s odvoláním na citlivost celé situace ohledně ruských agentů v ČR. 

O zrušené návštěvě Moskvy informoval na svém Twitteru

Jan Hamáček, který nyní vede i ministerstvo zahraničí tedy už dopředu věděl, že do Moskvy nepoletí a tvrdí, že se jednalo o koordinovanou akci. Premiér Andrej Babiš na toto téma příliš sdílný nebyl. V Událostech ČT odpovídal vyhýbavě a tvrdil, že situaci nechce komentovat. Premiér pouze sdělil, že cestu Janu Hamáčkovi nedoporučoval a že se nakonec domluvili návštěvu neuskutečnit. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Cestu do Moskvy oznámil týden po jednání o zapojení Rusů do výbuchů

Vláda údajně poprvé jednala o možném zapojení ruské tajné služby do výbuchů ve Vrběticích již 7. dubna. Uvedl to premiér Andrej Babiš. Týden na to Jan Hamáček oznamil svou cestu do Moskvy ohledně vakcíny Sputnik V. Jeho návštěva byla již od začátku kritizovaná jak opozicí, tak premiérem Andrejem Babišem.

Jan Hamáček cestu nakonec zrušil kvůli nutnosti zúčastnit se pondělního jednání vlády. Po tomto jednání na tiskové konferenci společně s Andrejem Babišem oznámili vyhoštění pracovníků ruské ambasády. Ti byli údajně napojeni na ruské tajné služby SVR a GRU a jejich vyhoštění oslabí nepřátelské aktivity ruských agentů na území ČR.

iZdroj fotografie: Vlada.cz

Při výbuchu muničních skladů ve Vrběticích zemřeli dva lidé a muselo být evakuováno blízké okolí. Podle některých médií k explozi došlo, protože munice měla putovat na Ukrajinu a do Sýrie. Během dnešního dne by Andrej Babiš měl zveřejnit podrobnosti vyšetřování. Prezident Miloš Zeman si na vyjádření k této situaci vzal týden čas na rozmyšlenou. Prostřednictvím svého mluvčího komentoval situaci jen okrajově. Postup vlády ČR schvaluje většina zemí v EU, náš prezident ale nikoliv. 

134 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 211 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Tajemství instalatérů, která prodlouží životnost pračky nejméně o pět let a zabezpečí spolehlivou funkčnost
JakZdravě.cz
Česnek konzumovaný nalačno působí jako přírodní antibiotikum a chrání před infarktem aneb skryté prokázané benefity
VědaŽivě
Transformace buněk může být lékem na závažnou civilizační chorobu
ArmádníZpravodaj
Ikonický Colt 1911 slouží americkým vojákům již 110 let. Jedná se o bezkonkurenční zbraň