Kontroverzní vyjádření premiéra Babiše k výbuchu ve Vrběticích. Ruští agenti jen neprovedli úkol správně

Výbuch ve Vrběticích na Zlínsku nebyl aktem státního terorismu, ale šlo o útok na zboží bulharského podnikatele, řekl to premiér Andrej Babiš.
i Zdroj fotografie: Úřad vlády ČR
                   

Činnost agentů ruské zpravodajské služby GRU v Česku označil premiér za nepřijatelnou. Kabinet ale v pondělí nepřistoupil k odtajnění zprávy Bezpečnostní informační služby, jak Babiš navrhoval. Orgány činné v trestním řízení totiž stále pokračují ve vyšetřování. Vyšetřovatelé aktuálně pracují s verzí, že cílem útoku byl materiál určený k převozu do Bulharska.

Ruští agenti celou akci zpackali

Podle Babiše agenti GRU vyvíjeli nepřijatelnou činnost, a celou akci navíc „zpackali“. Premiér o víkendu řekl, že vláda v pondělí odtajní zprávu BIS, na základě které úřady rozhodly o vyhoštění 18 diplomatů z ruské ambasády v Praze. Novinářům ale po jednání kabinetu řekl, že narazil na odmítnutí ze strany bezpečnostních složek. Na více oficiálních informací si tak prozatím budeme muset počkat.


iZdroj fotografie: Úřad vlády ČR
Kvůli výbuchu ve Vrběticích byl ruský Rosatom vyřazen z tendru na dostavbu Dukovan.

Na vyhoštění dvaceti pracovníků české ambasády v Rusku bude podle premiéra ještě vláda reagovat. Kreml k tomu přistoupil poté, co Česko vyhostilo osmnáct jejich diplomatů a dalších zaměstnanců. S Hamáčkem však Babiš další krok ještě neprobral. Podle vicepremiéra Karla Havlíčka kabinet ještě definitivně o odtajnění zprávy BIS nerozhodl. „V tuto chvíli se neplánuje, že by se něco odtajnilo, protože je to součástí vyšetřování. Nelze vyloučit, že aktéři rozhodnou o částečném odtajnění,“ řekl.

Rusko odmítá viníky vydat, bylo by to v rozporu s ústavou

Česká policie v sobotu zveřejnila informaci, že Národní centrála proti organizovanému zločinu pátrá po dvou mužích. Podle fotografií i jmen z jejich pasů jde o stejné osoby, které jsou podezřelé z otravy bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v britském Salisbury v roce 2018.


iZdroj fotografie: Úřad vlády ČR
K situaci se už vyjádřil i nejvyšší státní zástupce ČR a ředitel NCOZ.

Média oba muže identifikovala jako agenty vojenské tajné služby GRU, Rusko však podíl na útoku na Skripala odmítlo. Své občany Alexandra Petrova a Ruslana Boširova, po kterých česká policie v souvislosti s výbuchem ve Vrběticích pátrá, ale vydat nemůže. Je to podle nejmenovaného zdroje v rozporu s ruskou ústavou.

Autor: Jiří Klimenský

72 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 292 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Tajemství instalatérů, která prodlouží životnost pračky nejméně o pět let a zabezpečí spolehlivou funkčnost
JakZdravě.cz
Česnek konzumovaný nalačno působí jako přírodní antibiotikum a chrání před infarktem aneb skryté prokázané benefity
VědaŽivě
Transformace buněk může být lékem na závažnou civilizační chorobu
ArmádníZpravodaj
Ikonický Colt 1911 slouží americkým vojákům již 110 let. Jedná se o bezkonkurenční zbraň