Opozice je ve snaze svrhnout vládu Andreje Babiše bezzubá. Stále nesehnala dostatečný počet hlasů

Koalice Spolu se neúspěšně snaží zahájit hlasování o důvěře vlády Andreje Babiše. Její úspěch však končí v nedohlednu, nemá podpisy.
i Zdroj fotografie: Úřad vlády ČR
                   

Aby se mohla konat schůzka o vyslovení důvěry vlády, potřebují poslanci padesát podpisů. Koalice Spolu má dohromady čtyřicet zákonodárců, a potřebují tedy přesvědčit dalších 10. Petr Fiala už 15. dubna vyzval Andreje Babiše, aby požádal sněmovnu o vyslovení důvěry poté, co komunisté ukončili toleranční dohodu. Premiér to ale považuje za zbytečné a prezident Zeman navíc řekl, že by sněmovnu stejně nerozpustil. Podpisy přislíbilo také SPD, prozatím se ale nemohou s koalicí Spolu dohodnout (asi jako s každým).
SPD chce být iniciátorem svržení Babiše

Tomio Okamura, dlouhodobý předseda SPD, slíbil podpořit vyvolání hlasování o důvěře vládě Andreje Babiše. Trvá ale na tom, aby koalice Spolu připojila podpisy k jeho straně. Chce být označován jako ten, kdo s hlasováním o důvěře vlády přišel jako první. Podle některých je to zbytečný populismus a může zapříčinit, že se žádné hlasování konat nebude.

Podle Stanjury ale koalice Spolu nepotřebuje, aby se k ní přidávalo hnutí SPD. Ve středu chce za ODS jednat se všemi poslanci a požádat je o připojení podpisů, jenže podle Okamury začalo jeho hnutí sbírat podpisy už před měsícem a půl. Žádná jiná strana se tehdy připojit nechtěla a aktuálně žádné další jednání ze strany opozičních stran neprobíhá. Podle předsedy SPD je to znamení, že opozice v čele s Piráty a koalicí Spolu podporují vládu Andreje Babiše. 

Piráti ani KSČM se proti Babišovi nezapojí

Piráti, STAN a KSČM avizovali už dříve, že s jejich podpisy počítat nemají, neboť si všechny tři strany stojí za scénářem rozpuštění sněmovny. Podle Pirátů by vyhlášení nedůvěry vládě předalo absolutní moc prezidentovi, který by stejně nechal hnutí ANO vládnout až do voleb. SPD nebo koalice Spolu tedy budou muset ustoupit a připojit podpisy k návrhu toho druhého, protože pokud tak neučiní, zůstanou na mrtvém bodě až do voleb.


iZdroj fotografie: Úřad vlády ČR

Piráti, STAN i KSČM zároveň řekli, že pokud se podaří nasbírat podpisy, budou pro nedůvěru vlády Andreje Babiše hlasovat. Podle nich je ale tento krok zbytečný. Jenže k rozpuštění Sněmovny potřebují 120 podpisů, což je v současné chvíli, kdy má ANO 78 zákonodárců, nereálné. Miloš Zeman k tomu řekl, že i při rozpuštění Sněmovny by nechal Andreje Babiše „dovládnout“. Podle některých je to však protiústavní.

Autor: Jiří Klimenský

117 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (82%) 170 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Tajemství instalatérů, která prodlouží životnost pračky nejméně o pět let a zabezpečí spolehlivou funkčnost
JakZdravě.cz
Česnek konzumovaný nalačno působí jako přírodní antibiotikum a chrání před infarktem aneb skryté prokázané benefity
VědaŽivě
Transformace buněk může být lékem na závažnou civilizační chorobu
ArmádníZpravodaj
Ikonický Colt 1911 slouží americkým vojákům již 110 let. Jedná se o bezkonkurenční zbraň