USA prý nechce prohlubovat napětí s Ruskem, přesto na něj Joe Biden uvalil „rozumné sankce“

Jestli se bude Rusko nadále vměšovat do americké demokracie, jsou Spojené státy připravené reagovat, řekl to americký prezident Joe Biden.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

I přes nové sankce proti Rusku však Washington podle prezidenta nechce stupňovat napětí a konflikty s Moskvou. Je čas naopak napětí snížit. Biden také konstatoval, že oznámené sankce jsou přiměřenou odpovědí na ruské kybernetické útoky a vměšování se do prezidentských voleb.
Spojené státy vyhostí ruské diplomaty

Opatření by podle prezidenta mohla být i tvrdší, rozhodl se k tomu ale zatím nepřistoupit. Chce se vyhnout dalšímu napětí. Zároveň však upozornil, že nebude váhat a přistoupí v budoucnu k dalším opatřením, pokud se Moskva bude nadále vměšovat do americké demokracie. Šéf Bílého domu doufá, že se v létě v Evropě sejde s ruským prezidentem na americko-ruském summitu, který Vladimiru Putinovi navrhl při úterním telefonickém rozhovoru.


iZdroj fotografie: Depositphotos
Vladimir Putin dlouhodobě odmítá americké uplatňování moci na ruské půdě.

Bílý dům oznámil, že Spojené státy vyhostí deset ruských diplomatů a uvalí sankce na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem. Cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, za agresivní vystupování vůči Ukrajině a za další škodlivé jednání.

Dosavadní pokusy USA přimět Moskvu ke změně postojů selhaly

Rusko oznámení sankcí odsoudilo jako eskalaci vzájemných vztahů. Moskva podle ruského ministerstva zahraničí na agresivní chování Spojených států nevyhnutelně odpoví. USA poprvé oficiálně prohlásily, že za masivním loňským kybernetickým útokem na americké vládní instituce a firmy provedeným přes bezpečnostní mezery v softwaru společnosti SolarWinds stojí ruská civilní rozvědka SVR. Sergej Ivanov, vedoucí této tajné služby, to ale odmítl.


iZdroj fotografie: Depositphotos
Ani masivní sankce ze strany USA a EU nedokázaly Rusko před několika lety „položit“.

Zatím jasné, jestli nové americké sankce přimějí Moskvu ke změně jejích postojů, podobné pokusy předchozích administrativ v tomto ohledu selhaly. Vláda Baracka Obamy vyloučila ruské diplomaty kvůli údajnému vměšování Ruska do prezidentských voleb v roce 2016. A i když se Donald Trump jen velmi neochotně pouštěl do kritiky Putina, jeho vláda v roce 2018 vyloučila ruské diplomaty kvůli údajné roli Moskvy v otravě někdejšího ruského tajného agenta Sergeje Skripala v Británii.

52 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 263 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Tajemství instalatérů, která prodlouží životnost pračky nejméně o pět let a zabezpečí spolehlivou funkčnost
JakZdravě.cz
Česnek konzumovaný nalačno působí jako přírodní antibiotikum a chrání před infarktem aneb skryté prokázané benefity
VědaŽivě
Transformace buněk může být lékem na závažnou civilizační chorobu
ArmádníZpravodaj
Ikonický Colt 1911 slouží americkým vojákům již 110 let. Jedná se o bezkonkurenční zbraň