Žádné dotace se vracet nebudou. Audit je prý zmanipulovaný politickými oponenty, uvedl premiér Babiš

Premiér Andrej Babiš se vyjádřil k poslednímu výsledku auditu, podle něhož je český premiér ve střetu zájmů a Agrofert stále ovládá prostřednictvím svěřenských fondů.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Před pár dny Evropská komise vydala další zprávu o šetření ohledně střetu zájmů Andreje Babiše. A i tentokrát potvrdila, že český premiér nadále ovládá holding Agrofert prostřednictvím svěřenských fondů. Do nich totiž premiér zvolil členy sám, a může je tedy také odvolat a ovlivňovat. Takový je závěr šetření komise, která uvedla, že je Andrej Babiš z pozice českého premiéra skutečně ve střetu zájmů. Ten na to opět reagoval slovy, že má být audit účelový a zmanipulovaný. 

Za audit mohou podle premiéra Piráti

Premiér Babiš také řekl, že celý audit zinscenovali Piráti, u nichž je navíc bývalý premiérův zaměstnanec z ministerstva financí. Úředník jménem Wagenknecht prý „podával zprávy“ už na ministerstvu financí a Babiš ho proto označuje jako hlavního udavače Pirátů a doplňuje, že jeho kroky stály daňové poplatníky 800 milionů korun. Premiér dále tvrdí, že druhý audit je jen další pokus, jak poškodit jeho osobu, neboť první závěr zprávy Evropské komise se Babišovi podařilo vysvětlit a učinit nápravné kroky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Již delší dobu navíc premiér označuje Piráty jako hlavní udavače České republiky, neboť údajně už léta „práskají“ v Bruselu i PČR, a podle Babiše je to jediné, co tato politická strana umí. Její šéf Ivan Bartoš však obvinění o manipulaci auditu odmítá a tvrdí, že se jen snaží ochránit peníze českých občanů. Jako iniciátor se přitom k auditu hlásí veřejně protikorupční (a nezisková) organizace Transparency International založená v roce 1993 v německém Berlíně.

Chráníme peníze českých občanů, tvrdí Piráti

Podle předsedy Pirátské strany podali již v roce 2019 trestní oznámení na neznámého pachatele. Tvrdí, že se jedná o komplexní spis, který má na stole státní zástupce a zabývá se jím také NCOZ (Národní centrála proti organizovanému zločinu). Piráti ale zdůrazňují, že premiér Babiš vytvořil politický systém, ve kterém jeho ministři celé šetření protahují a není jiná možnost, než to řešit s Policií České republiky.


iZdroj fotografie: Depositphotos

A proti Babišovi se staví i další strany: například KSČM uvedlo, že se jedná o částku až 20 miliard korun, které by případně Česká republika musela vracet. A ke stejnému závěru došel i Jan Hamáček, předseda ČSSD. Andrej Babiš si ale stále stojí za svým a tvrdí, že je vše v pořádku a žádné dotace se vracet nebudou a že se jedná o účelovou kampaň a zmanipulovaný audit.

Autor: Jiří Klimenský

74 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 368 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Tajemství instalatérů, která prodlouží životnost pračky nejméně o pět let a zabezpečí spolehlivou funkčnost
JakZdravě.cz
Česnek konzumovaný nalačno působí jako přírodní antibiotikum a chrání před infarktem aneb skryté prokázané benefity
VědaŽivě
Transformace buněk může být lékem na závažnou civilizační chorobu
ArmádníZpravodaj
Ikonický Colt 1911 slouží americkým vojákům již 110 let. Jedná se o bezkonkurenční zbraň