5 důvodů, proč se klasický kotel na tuhá paliva vyplatí

Přestože v Česku stoupá popularita fotovoltaiky a tepelných čerpadel, není to vždy ta nejlepší volba – záleží na stáří domu, zateplení, ale i na tom, jaký máte rozpočet. Sepsali jsme pro vás pět důvodů, proč se topit pevnými palivy vyplatí víc, než byste čekali.

i Zdroj fotografie: Shutterstock
                   

1. Jednoduchá instalace

Přivézt a nainstalovat nový kotel není žádná věda – většinou je to otázka jen pár dní. Pro instalaci kotle na tuhá paliva často nejsou potřeba žádné stavební úpravy a je nutné zajistit jen revizi a vyvložkování komína.

Moderní kotle dokáží spolehlivě vytopit velký dům i při svých malých rozměrech. Například nejužší peletový kotel na trhu Biopel Tower od českého výrobce OPOP má šířku jen 35 centimetrů. Projde tedy opravdu každými dveřmi a vleze se i do té nejmenší kotelny. Navíc je dodávaný v rozloženém stavu (hořák, násypka, kotel), a tak není náročné s ním manipulovat.

2. Ušetříte za palivo

I přes růst cen a inflaci v poslední době zůstává vytápění pevnými palivy jednou z nejlevnějších možností. Nejvýhodnější je dlouhodobě nákup dřeva – když chytře využijete posezónní nebo množstevní slevy, které mnoho dodavatelů nabízí, úspora je skutečně velká.

Čím dál větší oblibu si ale získávají také pelety. V Česku se navíc vyrábí mnohem více pelet, než tuzemský trh spotřebuje – nemusíte se proto obávat případného výpadku. Cena pelet je sice o něco vyšší než cena dřeva, ale vyšší cenu kompenzuje jednoduché a komfortní používání v automatických kotlích.

A co je nejlepší? Oba druhy paliva můžete podle toho, co je zrovna levnější, střídat – stačí zvolit kombinovaný kotel na dřevo i pelety, který má v nabídce například český výrobce OPOP.

i

3. Snadná a moderní obsluha

Zejména automatické kotle na pelety jsou opravdovým pokrokem v komfortu vytápění. Pokud máte v kotelně peletový kotel, stačí do ní zajít jednou nebo dvakrát do týdne a dosypat palivo. Zbytek vytápění zvládne kotel zcela sám – podle nastavené teploty dodává palivo ze zásobníku až na rošt hořáku. Ovládat ho navíc můžete i vzdáleně přes internet. 

Také kotle na dřevo jsou čím dál tím modernější a chytřejší. „Chod našich moderních zplynovacích kotlů na dřevo ovládá řídicí jednotka, která reguluje vytápění podle aktuálních podmínek a kotel vás také upozorní, když je potřeba přiložit,“ dodává Ing. Roman Boczek ze společnosti OPOP. Díky vyšší účinnosti si vystačí s menším množstvím paliva.

4. Pořizovací cena a prověřená technologie

Zatímco cena fotovoltaiky nebo tepelného čerpadla se umí vyšplhat velmi vysoko, pořídit kotel na tuhá paliva může být výrazně dostupnější. I na výměnu starého kotle za nový navíc můžete požádat o takzvanou kotlíkovou dotaci. 

Nemusíte se navíc bát, že by kotel nebyl s vaším domem kompatibilní – tradiční kotle jsou roky prověřenou technologií, která dokáže vytápět téměř jakýkoliv dům s funkčním komínem. Pokud zvolíte kotel s vysokou účinností a správným výkonem odpovídajícím velikosti a tepelným ztrátám vašeho domu, žádná tuhá zima už vás nezaskočí.

i

5. Ekologické spalování

Častým argumentem, proč si pořídit fotovoltaiku nebo tepelné čerpadlo, je jejich šetrnost k životnímu prostředí. Víte ale, že i moderní kotel na pevná paliva je ekologická volba? Pokud zvolíte kotel na dřevo nebo pelety, vytápíte palivem z obnovitelného zdroje – ani peletky neobsahují žádné chemické látky nebo lepidla, ale jen dřevěné piliny. 

Moderní technologie zplynovacích i automatických kotlů navíc zajistí dokonalé spalování a minimum emisí. Například kotle OPOP spadají do nejvyšších emisních tříd a splňují podmínky ekodesignu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Marek

Zobrazit další články