Ceny stále rostou i ve stavebnictví, podražuje materiál i stavební práce. Na čem se dá ušetřit?

i Zdroj fotografie: Pexels
                   

Novostavba i rekonstrukce s sebou přináší spoustu výzev a starostí. V poslední době jsou ale tyto starosti znásobené rostoucími cenami. Kdo se v poslední době rozhodl alespoň pro částečnou rekonstrukci, byl nejspíš zaskočen, kam až se ceny za poslední dobu vyšplhaly. A že za peníze, za které by ještě před pár lety bylo možné zrenovovat celý byt, dnes sotva postavíte novou kuchyň nebo koupelnu. Čím je to způsobeno? A jak je možné při současných cenách alespoň trochu ušetřit? 

Cena materiálů stále roste

Vysoká inflace ve stavebnictví je způsobena mnoha faktory. Není neobvyklé, že stavební firmy dnes zákazníkovi garantují cenu jen v rámci několika týdnů nebo i dní. Do výsledné ceny se promítá totiž především růst nákladů firem, který je způsobem primárně růstem cen materiálů. Například dřevo zdražilo za poslední rok až dvojnásobně. Dalším důvodem je posunutí termínů výroby a realizace projektů, které byly dlouho odložené kvůli covidovým opatřením. Tím vzniká velká, neutuchající poptávka, která dovoluje stavebním firmám říkat si o vyšší částky za provedenou práci. 

Lidé reagují snahou ušetřit

Není tedy překvapením, že kdo může, hledá možnosti úspory. Ve velkém se například lidé pouštějí do rekonstrukce svépomocí, aby ušetřili alespoň za stavební práce. K tomu jim pomůže například půjčovna stavebních strojů Boels.com, kde si mohou za příznivé ceny pronajmout na celý den běžné nářadí i stroje, které by jinak museli draze kupovat. Mezi nejoblíbenější stroje, které má společnost Boels k zapůjčení, patří například přívěsy, které slouží k převozu materiálu i odpadu k likvidaci. Oblíbené jsou také vysokozdvižné vozíky a pracovní plošiny, které i běžnému člověku umožní dostat se pohodlně do vysoko položených, nepřístupných míst.

Kutilem za pár minut

Mezi další možnosti úspory patří využívání starých materiálů či úprava starého nábytku. Tzv. “upcyklace” je populárním a zároveň stylovým řešením, jak ušetřit za nový materiál. Díky snadno dostupným výukovým materiálům a návodům na internetu se dnes kutilem může stát opravdu každý, a to i během několika minut. Mezi nejčastější práce, které se lidé učí dělat sami, patří malířské, natěračské, drobné bourací a zednické práce, pokládání podlah či koberců, výroba či již zmíněná renovace nábytku. 

Kutilem se dnes stává do jisté míry každý, kdo se rozhodne přidělat si novou poličku. Nicméně i pro drobnější práce je často potřeba kvalitní nářadí s vysokou pořizovací cenou. Naštěstí v dnešní době není nutné kupovat zcela nové nářadí. Půjčte si ho raději od souseda nebo využijte oblíbenou půjčovnu nářadí. Pro více informací, kde a jak lze nářadí pořídit skrze krátkodobý pronájem, klikněte zde. Stejně tak je k drobnějším úkonům někdy potřeba i konzultace odborníka. Nejčastěji si lidé nechají poradit v oblasti elektroinstalace či instalatérských služeb. Spolupráce s jednotlivými řemeslníky může být logisticky náročnější, ale pořád se finančně vyplatí oproti oslovení celé stavební firmy. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Marek

Zobrazit další články