Co musíte vědět, aby vás na dálnici nečekalo překvapení?

Každý motorista zřejmě ví, že české dálnice, stejně jako většina těch evropských, jsou zpoplatněné. Platnost českých dálničních známek ale s příchodem jejich digitalizace dostála jistých změn.

i Zdroj fotografie: Lukáš Mižoch/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Dálniční známka motoristu opravňuje k jízdě na českých dálnicích. Ty jsou obecně dlouhodobě přetíženě a jejich údržba, natož stavba dálnic nových, rozhodně není levnou záležitostí. Proto je nutné, aby se na ní podíleli i řidiči, kteří je využívají.

Tištěné versus elektronické

Tištěná dálniční známka je k radosti většiny motoristů od 1. února roku 2021 minulostí. Měla totiž hned několik nedostatků v čele s jejím obtížným nalepováním a především odstraňováním, které se ve většině případů neobešlo bez motoristovy fantazie a zručnosti. S tím je ale konec. Před třemi lety tištěnou dálniční známku nahradila ta elektronická. Ta se ale v několika parametrech od své předchůdkyně liší.

Fungování elektronických dálničních známek v ČR

Hlavní rozdíl mezi tištěnou a elektronickou známkou je ve způsobu jejího pořízení. Zatímco pro tištěnou bylo nutné na poštu či benzinku tu elektronickou nakoupíte na internetu (například na e dalnice.cz). Další rozdíl je v platnosti jejich fungování. Tištěná dálniční známka platila od 1. ledna do 31. prosince. Motorista, který si ji zakoupil v polovině roku, tak zaplatil i za předcházející měsíce. Fungování roční známky elektronické funguje přesně rok od jejího zakoupení. Její platnost navíc lze odložit.

Typy dálničních známek

Motorista má za výběr ze tří druhů známek: roční za 1500 Kč, třicetidenní za 440 Kč a desetidenní za 330 Kč. Ovšem pozor, počínaje prvním březnem tohoto roku se ceny změní. Roční dálniční známka se zdraží o 800 Kč na 2300 Kč, měsíční se pak zlevní na 430 a desetidenní bude stát 270 Kč. Nově ještě přibude známka jednodenní za 200 Kč. Pokud tedy chcete tento rok jezdit po dálnicích za starou cenu, neměli byste s koupí roční známky otálet, a to i v případě, že vám její platnost vyprší po 1. březnu.

Ověření platnosti dálniční známky

Nevíte, kdy vám platnost dálniční známky skončí? Tak si to zjistěte. Třeba na zmíněných stránkách e dalnice.cz stačí zadat zemi registrace vozidla, jeho SPZ a kliknout na políčko ověřit platnost. Na tom samém místě si známku můžete i zakoupit. Postup je podobný tomu předcházejícímu. Do formuláře zadáte pouze tři údaje: zemi registraci vozidla, jeho SPZ a začátek platnosti. Po zvolení typu známky budete moci přistoupit k platbě, ať již platební kartou či převodem.

Na co si dát pozor?

Především se soustřeďte na správně zadané SPZ. To je sice možné zpětně opravit, ale pouze jednou. A určitě se zbavte tendence vyrazit na dálnici bez dálniční známky. Pokuta se ve správním řízení může vyšplhat až na 20 tisíc korun. Za ty byste po českých dálnicích mohly jezdit při současných cenách 13 let.

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Marek

Zobrazit další články