Jak o sebe celoročně pečovat a předejít nemoci?

Víte, jakými způsoby můžete posilovat svou imunitu, abyste si zachovali zdraví? Těchto pár bodů je absolutním základem.
                   

Změny teplot během střídaní ročních období, nedostatek oddechu, ale i zvýšené pracovní tempo se může odrazit na našem zdraví v podobě nemoci. Prevencí je celoroční péče o zdraví a posilování imunity. Jak na to? Dělat to můžete více způsoby. O několika základních vám teď řekneme.

Výživové doplňky jsou dobrým způsobem, jak si celoročně posílit imunitu. Využijte Benu slevový kód a ušetřete při jejich nákupu.

i

Alespoň 20 minut aktivního pohybu denně

Není žádným tajemstvím, že cvičení by neměli zanedbávat zejména lidi, kteří mají sedavou práci. No nutnost pravidelného pohybu se týká všech. Není cvičení vaší oblíbenou aktivitou? Hýbat se můžete i tak.

Stačí, abyste šli do a z práce pěšky, přešli se pro malý nákup nejbližších potravin nebo si zacvičili jógu. Uvidíte, že i krátký pohyb vám pomůže zklidnit mysl a rychle zapomenout na všechny každodenní povinnosti.

i

Dostatek spánku a oddychu

Regenerace je pro správné fungování a také zachování zdraví nevyhnutná. Pro dosažení co nejkvalitnějšího spánku si udělejte spací rituál. Jak na to?

 • Do postele si lehněte i z ní vstávejte vždy ve stejném čase.
 • Před spaním nejezte minimálně 2 hodiny.
 • Telefon či tablet si do postele neberte.

A jak dlouho spát? Doporučená délka spánku je 7 hodin. Je to pro vás málo nebo moc? Čas si přizpůsobte podle sebe.

Důležitý je i oddech během dne. Může mít jakoukoliv podobu – čtení knihy, krátká procházka v lese, venčení psa či sledování oblíbeného seriálu. Najděte si aktivity, u kterých dokážete úplně „vypnout“ hlavu a nemyslet na nic. I to je pro zdraví důležité.

Máte problém s usínáním? Vyzkoušejte produkty určené pro kvalitní spánek a při nákupu použijte slevový kód lekarna.cz

i

Vyvážená strava

Konzumací nezdravích jídel rozhodně neprospíváte svému zdraví. Dbejte o to, abyste vždy měli na talíři plnohodnotnou porci jídla složenou z bílkovin, tuků, sacharidů a vlákniny.

Jak vypadá zdraví talíř?

 • Zelenina aj ovoce by spolu měly tvořit polovinu celodenních příjmu. Jezte různé druhy, nejlépe sezónně a lokálně.
 • Sacharidy by měly mít čtvrtinové zastoupení ve vašem celodenním příjmu potravin. Jsou to například ovesné vločky, rýže, brambory, celozrnné obiloviny.
 • Bílkoviny a tuky spolu tvoří poslední čtvrtinu pomyslného talíře. Významným zdrojem bílkovin jsou mléčné výrobky, vejce, maso, ryby a luštěniny. Zdravé tuky získáš z ořechů, různých semínek, másla či kvalitních rostlinných olejů.

Součástí zdravého stravování je i dostatečný příjem tekutin nejlépe v podobě čisté vody. Denně byste měli přijmout přibližně 2,5 l tekutin.

i

Další tipy pro zdravější životní styl:

 • pokud trpíte nadváhou, pokuste se zhubnout
 • eliminujte stres
 • omezte kouření a konzumaci alkoholu
 • dopřejte si psychický (například procházka) i fyzický oddech (například masáž)
 • buďte aktivní v každém věku
 • nezanedbávejte preventivní kontroly

Nevěnovali jste doteď svému zdraví pozornost, jakou si zaslouží? Nikdy není pozdě napravit to. Začněte se zdravým životním stylem už dnes.

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Marek

Zobrazit další články