Jak vybrat správnou velikost pamlsků a jak je dávkovat?

Pamlsky používáme převážně jako odměnu za dobrý výkon nebo když se pejskovi něco podaří. Ovšem i zde je potřeba dávat si pozor na několik věcí. Tou první je rozhodně velikost pamlsků, která by měla odpovídat vzrůstu vašeho pejska a druhou je samozřejmě vhodné dávkování. Dnes se na tuto problematiku podíváme podrobněji.

i Zdroj fotografie: Shutterstock
                   

Vybíráme nejvhodnější velikost i složení

Ideální velikostí a složením pamlsků docílíte hned dvou důležitých věcí. První je zachování ideální váhy psa a tou druhou, ještě důležitější, je jeho celkové zdraví.

  • Čtěte obaly – většina výrobců specializujících se na kvalitní pamlsky pro psy vždy jasně uvádí, pro jak velká plemena jsou určeny. Tato informace tam rozhodně není jen tak a v rámci zachování zdraví vašeho psa ji respektujte.
  • Nutriční hodnoty – některá plemena mají tendenci k nadváze, proto vybírejte takové, které mají nižší obsah kalorií. Naopak, pokud máte aktivního pejska, podívejte se na výživnější.
  • Přizpůsobte je velikosti – pro velké psy rozhodně nepořizujte titěrné pamlsky, mohli by je vdechnout a způsobit si vážné problémy. Velikost pamlsku, například žvýkací tyčinky, můžete vybírat také s ohledem na váhu psa.

Ideální dávkování

Zde je třeba dbát hlavně na to, aby byla dodržena rovnováha kalorií.

  • Množství – zde je nejlepší řídit se přímo pokyny výrobce. Na obalu je vždy doporučené dávkování dle specifických kritérií.
  • Aktivní pes snese více – pokud váš pes více cvičí nebo je velmi aktivní, jeho tělo bude potřebovat více kalorií, proto zde pamlsky za odměnu určitě nic nepokazíte.
  • Kalorický příjem – samozřejmě je zde potřeba zohlednit velikost vašeho pejska. Nicméně to nepřehánějte s množstvím, které mu denně dáte. Nemělo by přesáhnout 10% celkového denního kalorického příjmu.

Závěrem je třeba zdůraznit, že pamlsky by neměly být hlavním zdrojem výživy psa. Důležité je, aby byly součástí vyvážené stravy a byly vhodně doplňovány kvalitním krmivem.

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Marek

Zobrazit další články