Musejí mít hybridní a elektrická auta edalnici?

V silniční dopravě je zcela běžné, že některé typy komunikací jsou zpoplatněné. Platí to pro dálnice a rychlostní silnice. Abyste po nich mohli jet, je třeba si zakoupit dálniční známku. Existují samozřejmě výjimky z pravidel, pro které toto pravidlo neplatí. Jak to tedy je a kdo nejvíce ušetří?

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Kdy je třeba si dálniční známku pořídit

Zákon říká, že elektronickou dálniční známku si před vjezdem na zpoplatněný úsek dálnice musí pořídit ta motorová vozidla, která mají nejméně čtyři kola a jejich nejvyšší povolená hmotnost dosahuje maximálně 3,5 tuny. Motocyklů a přípojných vozidel se tato zákonná povinnost netýká.

Na webu edalnice.cz je k dispozici seznam všech placených úseků, kam bez elektronické dálniční známky nesmíte vjet. Určitě je dobré si ho projít, pokud často cestujete po České republice, abyste pak nebyli nemile překvapeni, že vám chybí dálniční známka. Platnost je možné ověřit na stejném webu. Stačí zadat údaje o státu registrace vozidla a jeho státní poznávací značku a systém vám vyhledá, jestli je vaše známka platná, případně je-li vaše vozidlo od úhrady osvobozeno.

Jak je to s osvobozením od placení

Elektronická dálniční známka se prodává v několika variantách. Je možné si zakoupit roční za 1500 Kč, 30denní za 440 Kč nebo 10denní za 310 Kč. Pro její nákup lze využít platformu edalnice.cz. Je to jednoduché a rychlé. K nákupu vám bude stačit mobilní telefon, tablet nebo počítač s připojením na internet.

Od placení úhrady za využívání dálnice jsou automaticky osvobozena vozidla na elektrickou energii, vodík nebo hybridní pohon, přičemž hodnota emisí CO2 je do 50 g/km. Tato vozidla mají přidělenou speciální SPZ, jež začíná písmeny EL. Nemají-li speciální SPZ, tak vozidla mohou být osvobozena po podání žádosti.

Jak je vidět, tak moderní a ekologický způsob pohonu vozidel vede také k úspoře financí, protože řidiči ušetří, když nemusejí kupovat elektronickou dálniční známku.

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Marek

Zobrazit další články