Nedokážu splácet hypotéku, jaké mám možnosti?

Život nás dokáže překvapit, někdy mile, jindy naopak nepříjemně. Přináší nám celou řadu situací, se kterými mnohdy nevíme, jak se vypořádat. Jednou z takových situací je i neschopnost splácet svůj závazek, tedy úvěr nebo hypotéku. Co v takové chvíli dělat a jak se s tím vypořádat? Vše se dozvíte v tomto článku.

                   

Hypotéka je dlouhodobý závazek

Ať už jste si sjednali nějaký vyšší spotřebitelský úvěr nebo hypoteční úvěr, zavázali jste se, že ho po nějakou dobu budete splácet. V případě hypotéky může jít i o desítky let. Při uzavírání úvěru vás ani nenapadlo, že se někdy dostanete do situace, kdy budete řešit, kde vzít na splátku. I to se ale někdy stane, na vině může být ztráta zaměstnání (kdo chce, sežene si jiné, ale příjmy mohou být klidně násobně nižší), složitá rodinná situace, nemoc i zdražování, které aktuálně zažíváme.

Když včas nepošlete splátku, banka vás upozorní

Ve chvíli, kdy nezvládáte splácet hypotéku a řešíte, kde na tu aktuální splátku vezmete, se může stát, že se s úhradou opozdíte a poběží vám úroky z prodlení. Ty běží i ve chvíli, kdy si splátku třeba rozložíte. Banka vás v takovém případě na zpoždění většinou upozorní a očekává, že provedete nápravu. Nejpozději v tuto chvíli je na místě začít s bankou komunikovat.

Včasná komunikace s bankou a snaha situaci řešit je naprosto zásadní, ideální je, když se tak stane ještě před tím, než máte zpoždění s platbou. Zástupce banky vás bude kontaktovat a pokusíte se společně nalézt řešení. Věřte tomu, že nejste ani první, ale ani poslední, kdo se do podobné situace dostal.

Jaké jsou vaše možnosti a jak se dá situace řešit?

Ideální samozřejmě je snažit se neschopnosti splácet předcházet. Nesjednávejte si úvěry na samé hranici svých možností, snažte se udržovat si finanční rezervu pro strýčka Příhodu. Možná vás zachrání a vám nebude hrozit úplná ztráta schopnosti splácet svůj závazek. Možná ale rezervu máte vyčerpanou, co dál?

Dohodněte se s bankou na individuálním odkladu nebo snížení splátek

Když budete s bankou komunikovat, nejspíš vám navrhne odklad splátek, případně jejich snížení. Jde o nejjednodušší cestu, jak vám pomoci, postup se ale bude odvíjet od vaší předchozí platební historie a také od toho, jak komunikujete se svojí bankou. Až se vaše situace ustálí a zlepší, můžete se zase vrátit k bezproblémovému splácení. Délka odkladu záleží na konkrétní bance, většinou se jedná o 3-6 měsíců, může to ale být i 1 rok.

Spolu s odkladem a ponížením splátky souvisí i další pomoc ze strany banky, tou je prodloužení konečné doby splatnosti hypotečního úvěru.

i

Nemovitost nebo alespoň její část můžete pronajímat

Náklady na provoz bydlení jsou poměrně vysoké, co kdybyste se o ně s někým podělili? Pokud máte volný prostor, není o čem přemýšlet. Zkuste část pronajmout, výnos z pronájmu vám klidně může uhradit i splátku hypotéky. Jen si dejte pozor, komu ho pronajímáte, ať vám byt neponičí, nebo dokonce nepřestane platit nájem. To by vaše problémy jen zhoršilo.

Zaměřte se na svoje výdaje a uskromněte se

Když člověk nedokáže svými příjmy pokrýt výdaje, je na místě se uskromnit. Většina z nás má něco, na čem může ušetřit. Někdy jde o banality, které ale stojí v součtu poměrně dost peněz. Třeba takový každodenní oběd v restauraci. Když si uvaříte oběd do práce doma, uvidíte, že ušetříte. Prozkoumat můžete i náklady na energie. Neplatíte náhodou zbytečně moc, protože používáte klasické žárovky, místo abyste si pořídili úsporné žárovky? Nepřetápíte místnost?

Když je nejhůř, řešením může být i prodej nemovitosti

Do tohoto bodu se asi nikdo nechce dostat, někdy ale není zbytí. Když nebudete závazky dlouhodobě splácet, dostanete záznam do registru nespolehlivých dlužníků a ten vám na několik dalších let značně zkomplikuje každou žádost o úvěr nebo hypotéku.

Prodej nemovitosti je krajní řešení, se kterým se nejspíš budete jen obtížně smiřovat a řešit, kde vůbec budete bydlet, možná ale bude stačit, když svoji nemovitost prodáte a místo ní koupíte levnější hypotéku, třeba na menší byt nebo dům, jehož splátky zvládnete. I tady ale platí, že tak musíte učinit dřív, než dostanete zápis do rejstříku dlužníků. Kdo na prodej nemovitosti spěchá, tomu přijde vhod okamžitý výkup nemovitostí, díky kterému peníze získáte skoro obratem a vy můžete všechny svoje problémy vyřešit. Nečekáte, až se najde kupec, domluva je rychlá a řešit tak můžete jak problémy se splácením hypotéky, tak exekuci, insolvenci, vypořádání podílů a mnoho dalšího.

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Marek

Zobrazit další články