Proč roupy u dětí stále nevymizely a jak proti nim bojovat?

                   

Proti řadě onemocnění se dnes očkuje a všichni žijeme ve velmi dobrých hygienických podmínkách. Jak je tedy možné, že se ještě stále vyskytují problémy, jako jsou roupy? Není tomu dlouho, co se Českem prohnala vlna jejich zvýšeného výskytu.

Roupy a další parazité žijící v trávicí soustavě se vyskytují především u dětí, zejména u těch předškolního věku. Někteří epidemiologové tvrdí, že za jejich zvýšeným výskytem, se kterým se ČR potýkala před pár lety, stojí i zvýšený počet dětí této kategorie.

Naučte děti důsledně dodržovat hygienu

Roup dětský se spolu se škrkavkou kočičí a Toxoplasmou gondii řadí k vnitřním parazitárním infekcím. Zpravidla má lehký průběh, nakažené trápí bolesti bříška, pocity svědění a pálení kolem či uvnitř konečníku. Vyskytnout se může průjem, neklid, zvýšená únava. Jasným důkazem pak bývají vajíčka, případně přímo dospělí jedinci ve stolici.

Co jste nevěděli: Roup je bílý červík o velikosti několika milimetrů, který žije ve tlustém i tenkém střevě. Během spánku nakaženého samička vyleze ven z konečníku a v jeho okolí naklade vajíčka.

Prevencí je časté mytí rukou, celého těla, stříhání nehtů na krátko, aby se pod nimi nemohla držet vajíčka. Prádlo byste měli prát na co nejvyšší teplotu, hlavně to spodní, v němž se opět mohou držet vajíčka. Nutná je častá výměna ručníků a povlečení. Souvislost s hygienou je jasná, někteří odborníci výskyt roupů svádí i na častější cesty Čechů do exotických zemí, kde panují horší hygienické standardy. Mnohem užitečnější než bádání nad příčinou je ovšem vědět, jak se s roupy vypořádat. Co na ně platí?

Roupů se zbavíte i přírodní cestou

Vhodné je poradit se s pediatrem, na roupy u dětí však existují i volně prodejné přípravky. Jedním z nich je i Parazitol od Techno Life. Ten je dělaný přímo pro děti, a jelikož má organické složení (extrakt z dýňových semínek a česneku), mohou ho užívat děti již od 18 měsíců věku. Kromě toho má tento extrakt jahodovou příchuť, takže jej děti nebudou odmítat. Užívat se dá i jako prevence. Pokud jste tedy ze školky dostali hlášení, že se u dětí vyskytují roupi či škrkavka, přípravek můžete ihned nasadit.

i

Žádný přípravek ovšem nebude účinný, jestliže opomenete dodržovat další zásady. Vajíčka parazitů dokážou až dva týdny přežít na ložním prádle, oblečení či předmětech. Pokud je dítě požije, nakazí se. Proto opravdu častěji měňte ložní prádlo i ručníky a děti naučte umývat si ruce po toaletě a před jídlem. Také je poučte, aby nestrkaly ruce do pusy.

Nejde jen o vaše děti, ale o celou rodinu. Roupem se samozřejmě může nakazit i dospělý člověk, a proto se obvykle musí přeléčit raději celá rodina. Dospělým se nejčastěji předepisují tablety. Jedna tableta zabije veškeré dospělé jedince, za 14 dní si vezmete další, aby se zničily i roupy, které v době podání té první ještě nebyly dospělé. Roup dětský žije asi měsíc až půl.

S léčbou začněte co nejdříve

Jedno je každopádně jisté. Samovolně roupy určitě nezmizí, a čím dříve proti nim začnete bojovat, tím lépe. Onemocnění roupem dětským je nepříjemné, způsobuje bolesti a vyčerpává celé tělo. Začněte užívat přípravek proti roupům a důsledně dodržovat hygienická opatření co nejdříve. Parazitol zakoupíte v Lékárně Life.

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Marek

Zobrazit další články
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nafukovací návnady z Děčína matou ruské vojáky. I kvůli nim mohou hlásit až neuvěřitelná čísla některých zničených zbraní
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa