Proč se minimalismus drží na špičce interiérových stylů?

V posledních 10 letech jste mohli pozorovat velký příchod minimalismu do našeho života.

i Zdroj fotografie: Shutterstock
                   

Tento styl přišel ze Spojených států a o jeho rozšíření se zasloužil hlavně pořad na Netlixu od dvojice přátel, která si říká The Minimalists. Nyní mají na kontě již dva dokumenty, šest knih a podcast. O tomto životním stylu se od nich můžete dozvědět úplně všechno.

Tento styl se neodrazil jen na životě jednotlivců, ale také na bytovém interiéru. Mnoho lidí změnila zcela přístup k předmětům, které mají doma. Minimalismus na začátku vypadal pouze jako módní trend, který vydrží pouze chvilku. O mnoho let později ho ale stále vidíme v časopisech i domovech mnoha lidí. Všichni, kdo žijí v minimalistickém domově, si ho chválí na každém kroku. Proč?

Více prostoru i v malém bytě

Princip minimalismu má několik základních pravidel. Jedním z nich je také fakt, že máte doma pouze předměty, které vám slouží nebo pro vás mají speciální význam. Žádné zbytečnosti tam nemají své místo. Hodně lidí si myslí, že výsledkem je vždy zcela holý byt. To není vůbec pravda. Můžete mít krásné a útulné místo k životu a zároveň žít podle zásad tohoto stylu. K zásadám patří:

  • méně je více,
  • kvalita má přednost,
  • dost životního prostoru,
  • spojení funkčnosti a pohodlí.

Čisté a jednoduché linie

Tohle je naprostý základ k tomu, abyste získali minimalistický domov. Spojení čistoty, jednoduchosti a elegance většinou přijde přirozeně s vyklízením zbytečností. Regály od Majster Regal vám navíc zajistí vertikální úložní prostor s jednoduchými liniemi. Pro minimalisty je velmi důležitá organizace celého prostoru, což můžete s regály a pár košíky snadno dosáhnout.

Kvalita na prvním místě

Tohle je možná nejdůležitější pravidlo ze všech. Jakmile si pořídíte pár kvalitních a funkčních kousků do svého domova, nic jiného nebudete potřebovat. Při zařizování interiéru myslete na to, co vážně potřebujete v dané místnosti. Zjistíte, že toho není příliš mnoho. Cokoli nepoužíváte pravidelně, u vás doma nemá co dělat. Tento myšlenkový postup využívejte k každém pokoji. K základním prvkům v obytných místnostech patří:

  • obývací pokoj – pohovka, konferenční stolek, televize;
  • ložnice – postel, šatní skříň, noční stolek;
  • dětský pokoj – postel, šatní skříň, pracovní stůl a židle.

Další prvky budou vyjádřením vaší osobnosti. Máte-li rádi knihy, nemusíte se jich zbavovat jen kvůli minimalismu. To je věc, kterou hodně lidí nechápe. Můžete mít klidně jednu místnost plnou knih a sbírat je. Na druhou stranu ale budete mít ve skříni jen pár kusů oblečení, protože toho víc nepotřebujete. Každý má jiné zájmy a priority. Minimalismus je vytáhne na světlo a donutí vás o nich více uvažovat.

Snadná organizace celého prostoru

Čím méně věcí, tím méně věcí musíte organizovat. Jakmile budete mít v koupelně jen jeden šampon místo deseti, získáte více místa pro život a celé místo bude neustále uklizené. Nebudete se muset ani příliš snažit. Každý den vám bude stačit jen pár minut a všechno bude na svém místě, čisté a dokonale organizované. A to je jedna z věcí, kterou lidé na tomto stylu naprosto milují.

Úspora peněz a důraz na ekologii

Jakmile přestanete kupovat zbytečnosti, vaše peněženka to rychle pozná. Jestli patříte mezi jedince, kteří při každé návštěvě obchodu utratí peníze a přinesou si domů další kosmetiku, svíčky, oblečení nebo cokoli jiného, tento styl hodně uvítáte. Přechod na minimalismus pro vás asi nebude jednoduchý, ale rozhodně díky němu ušetříte velký obnos peněz.

Extrémně jednoduchá údržba

Velkou výhodou tohoto stylu bydlení je jeho údržba. Díky tomu, že nemáte doma jen pár základních kousků nábytku a žádný nepořádek, úklid bude vždy hračka. Čím více předmětů, dekorací a zbytečností doma máte, tím větší nepořádek musíte neustále uklízet. A tím více času u toho strávíte. Jestli si chcete zjednodušit život a úklid, měli byste se nad tímto stylem vážně zamyslet.

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Marek

Zobrazit další články