Prodej uhlí hýbe světem

i Zdroj fotografie: Shutterstock
                   

Hořlavá hornina hnědé nebo černé barvy je palivem pro elektrárny, surovinou v průmyslu a také s ní topíte ve svých kotlích a kamnech i vy. Je také zdrojem prosperity jednotlivých zemí. Přečtěte si pár řádků o ekonomickém pohledu na prodej uhlí.

Celkový objem uhlí na Zemi

Uhlí řadíme mezi fosilní paliva organického původu. Ložiska jsou rozprostřená poměrně pravidelně po celé naší planetě. Jeho souhrnné vytěžitelné zásoby se pohybují okolo 1 bilionu tun. Toto množství by vystačilo na spotřebu pro dalších 130 let. Největší zásoby uhlí mají USA, Rusko, Čína, Austrálie, Indie, Německo a také dalších 70 zemí.

Jak objem uhlíku ovlivňuje cenu uhlí?

Uhlí je složené převážně z prvku jménem uhlík, dále obsahuje síru, vodík, kyslík a další sloučeniny. Podle objemu dominantního elementu řadíme od nejnižšího množství v pořadí lignit, hnědé, černé uhlí a antracit. Obecně platí, že čím vyšší je podíl uhlíku, tím je kvalitnější uhlí. Cena roste současně s kvalitou a také stoupá na základě vyšší výhřevnosti.

Obchod s uhlím

Aktivní prodej uhlí probíhá z větší části vnitrostátně mezi stabilními obchodními partnery. Hlavními odběrateli jsou velké energetické, chemické a průmyslové podniky. Krátké vzdálenosti příliš nenavyšují náklady, proto jde o výhodný způsob nákupu. Zřídka se uhlí dostane za hranice státu, který ji vytěží. Pokud ano, zpravidla jde o země s počínajícím rozvojem a vzrůstem průmyslu společně s životní úrovní. V tomto případě ale může částka za dopravu dokonce překročit finanční hodnotu pevného paliva.

Uhlí a Evropa

Starý kontinent zpřísňuje limity produkce oxidu uhličitého ve snaze zpomalit globální změnu klimatu. Nejvíce se to týká hnědého uhlí, které ho při spalování produkuje nejvíce. Emisní povolenky ve výsledku zdražují elektrickou energii a výrobky. Proto se přistupuje k využívání alternativních a ekologických zdrojů jako je sluneční, větrná a vodní energie.

Nákup uhlí

Pro běžné spotřebitele je stále finančně nejvýhodnějším zdrojem tepla uhlí. Prodej po paletách, na kterých jsou zabalené jednotlivé pytle o váze 25 kg, nabízí e-shop Optimtop.cz. Vybranou surovinu vám přivezou až před bránu vašeho domu. Doprava je po celé České republice zdarma.

Autor textu: Kateřina Špunda

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Marek

Zobrazit další články
Jak utišit sousedova psa, který nechce přestat štěkat: Stížnost je nejzazší řešení, pomoci může obyčejná hra
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
S ucpanými tepnami zatočí obyčejný citron: Snižuje záněty, funguje i cholesterol
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. O život však bohužel přišlo přes 500 lidí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Válka na Ukrajině je příležitostí pro rozvoj černého trhu se zbraněmi: některé se prostě mohou „ztratit“, třeba termobarické raketomety