Vánoce v kanceláři – jak zvládnout Advent

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V posledním měsíci roku, kdy se rychle blíží vánoční svátky, je často obtížné sebrat energii potřebnou pro kancelářskou práci. První prosinec je nejen začátkem adventu, ale pro mnohé také začátkem stále většího poklesu motivace.

Navzdory pandemickému stavu a komplikacím vzniklých v souvislosti s epidemií coronaviru se jedna věc nemění. Počínaje prosincem se všude v kancelářích i dalších pracovištích lidé snaží navodit sváteční atmosféru. Vánoční výzdoba se objevuje prakticky všude, od vstupních prostor přes recepce až po jednotlivé kanceláře či zasedací místnosti.

Zároveň logicky dochází k tomu, že se velká většina zaměstnanců, více než na svou práci, zaměřuje spíše na chystání vánoční výzdoby, příprav v domácnosti a shánění dárků.

Sezení u počítače vždy neznamená práci

Jisté je, že na poklesu produktivity práce firmy nejvíce tratí v prosinci. Například analýza provedená ještě v roce 2018 ukazuje, že k poklesu pracovního výkonu dochází v kancelářských profesích všude tam, kde mají zaměstnanci přístup k počítači a internetu. Míra zneužívání pracovního času meziročně vzrůstá o 8 minut. V prosinci údajně lidé stráví soukromými aktivitami 48 minut denně.

Tím, že zaměstnanec sedí poctivě na své židli za psacím stolem, ale místo práce se věnuje soukromým aktivitám, jako jsou nákupy dárků, chystání se na vánoční svátky či případně pokukování po zimní dovolené, tím zaměstnavatelé neskutečně tratí. V roce 2018 to dělalo v přepočtu na jednoho zaměstnance přes 7200 korun.

Jak se vyrovnat s pokleslou pracovní morálkou

Pro mnohé je konec roku a s ním spojený poslední měsíc časem pro bilancování, odreagování a předčasné odcházení z práce. Letošní, již druhé Vánoce za změněných podmínek, kdy mnozí využívají možnost práce z domova, vylepšení motivace a pracovní morálky příliš nepomáhají.

Nezbývá, než aby se s tím zaměstnavatelé nějak popasovali a přijali situaci takovou jaká je. S přibývajícími nepříznivými zprávami o vývoji epidemie je jasné, že o to spíše psychické vypnutí snižuje produktivitu a způsobuje, že se zaměstnanci prakticky zastaví. Podle studie společnosti Peakon provedené v Německu, Velké Británii a USA také motivace mladších kancelářských pracovníků klesá výrazně rychleji. Takzvaná generace Z se během adventu motivuje obzvlášť obtížně a úzkostlivě dbá na zdravější rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem.

Co tedy můžeme udělat proti tomuto prosincovému propadu?

Zklidnit se – to je dobrý přístup. Týmové akce, schůzky, diskuse, na kterých se bilancuje a jedna nebo dvě skupinové návštěvy punčového stánku mohou zajistit, že rok skončí v klidu a bez stresu. Pokud se ovšem nebudou měnit vládní opatření, která omezí či zakážou i tak příjemnou záležitost jako jsou vánoční trhy.

Pokud se vám zdá, že motivace ustrnula na mrtvém bodě, mohly by vánoční svátky začít o několik dní dříve. Tak bude ještě dostatek času na různé přípravy a čas strávený v kanceláři nebude promarněný.

Není nutné zcela rezignovat na vánoční setkání či večírky. Mnozí zaměstnavatelé nečekali na vládní nařízení a automaticky provádí testování zaměstnanců permanentně.

Za dodržení všech bezpečnostních a hygienických pravidel lze pak setkání a poděkování zaměstnancům zorganizovat v kancelářích. Kancelářské stoly nazdobit obloženými mísami a talíři s napečeným cukrovím. Použít lounge nábytek a pohodlné pohovky nebo třeba změnit zasedací místnost na dočasný diskotékový sál…..

Restaurace patrně v tomto roce nebudou moci, vzhledem k opatřením, přijímat mnoho objednávek na bujaré oslavy a navíc také bude záležet na zavírací době.

Klidný advent při práci z domova?

Strávit předvánoční období prací z domova může ještě více snížit motivaci. Pokud nedochází ke kontaktu s kolegy (jako je tomu často v době pandemie coronaviru), vypadá motivace v temných zimních měsících stejně pochmurně jako počasí venku. Jedním ze způsobů, jak to napravit, je dodat domácí kanceláři sváteční nádech. Můžete to udělat tak, že vyvěsíte výzdobu, která vykouzlí kouzelnou atmosféru, upečete vánoční cukroví na přestávky nebo uspořádáte společný vánoční on-line večírek s kolegy.

I při práci z domova je dobré se nepouštět do žádných větších projektů. Splnění nedokončených úkolů nebo plánování na příští rok je méně náročné a může zvýšit motivaci. Seznamy úkolů na každý den nebo týden mají motivační účinek a umožňují systematicky zpracovat poslední důležité položky.

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Marek

Zobrazit další články
Loupání česneku už nebude noční můrou. Za pár sekund se dá úplně bez pomůcek oloupat celá palice
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Zdravá a fit: Ideální cviky pro ženy po čtyřicítce, pro zdravé tělo i zdravého ducha
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Z obyčejného dronu může být po chvilce nebezpečná protitanková zbraň. Stačí jen standardní hlavice z RPG-7 a trocha izolepy
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruští piloti mají nad ukrajinskými bezkonkurenční výhodu: vidí je totiž mnohem dříve a pálit mohou z dálky až 400 km, bránit se jim nemohou