Zřizování bankovního účtu: Na co si dát pozor

Potřebujete bankoví účet, ale nemáte s jeho založením zatím žádnou zkušenost? Ačkoli je u nás situace poměrně přehledná a rizika zřízení účtu jsou nízká, je stále dobré se mít na pozoru. Co tedy před založením bankovního účtu ověřit?

i Zdroj fotografie: Shutterstock
                   

Kterou banku zvolit?

Na našem relativně malém trhu působí poměrně velké množství bank. Některé z nich se ale mohou specializovat na firemní či movitou klientu, běžný občan si u nich proto účet nezřídí. Ohlížet se proto musíte po bankách, které se specializují na běžnou klientelu. Těch je na našem trhu naštěstí většina.

Kromě zavedených značek, jejichž historie sahá desítky let daleko, působí na našem trhu i menší subjekty. Zpravidla se snaží klienta získat atraktivními podmínkami a progresivním přístupem v některých oblastech. Mnohé z těchto bank se na trhu dokázaly etablovat a lze je bez problémů označit za spolehlivé. Existují ale příklady bank, které nedokázaly najít dostatečné množství klientů a svou činnost ukončily. Chcete-li se riziku takové nepříjemnosti vyhnout, vsaďte spíše na banky se silnější pozicí na trhu.

Jsou s účtem spojené nějaké poplatky?

V dnešní době je standardem, že běžný účet je veden zdarma. Kromě toho byste měli mít možnost získat zdarma přístup do internetového bankovnictví, stáhnout si elektronický výpis, odeslat a přijmout platbu a podobně. Drtivá většina vašich bankovních operací zkrátka nebývá zpoplatněna. Konkrétní přístup k poplatkům se ale může u jednotlivých bank lišit.

Proto je dobré si před založením účtu prostudovat sazebník poplatků a banky, jejichž ceník je pro vaše účely nevýhodný z výběru vyřadit.

Kvalita internetového bankovnictví a mobilní aplikace

Hlavní branou k vašemu účtu je dnes internetové či mobilní bankovnictví. Proto je i kvalita webové a mobilní aplikace naprosto zásadním parametrem, který ale mnoho zákazníků při výběru banky přehlíží. Zkuste se tedy zeptat známých, jakou banku používají a jak jsou s jejími aplikacemi spokojeni. Stejně tak můžete prostudovat recenze klientů na internetu.

Nelze přitom jasně říct, zda v tomto ohledu lepší službu nabízejí dravé malé banky, nebo zda vyšší komfort poskytnou banky velké. Každá banka nabízí něco trochu jiného a je jen na vás, co bude vyhovovat vašim potřebám.

Další služby a produkty

Zřízením běžného bankovního účtu většinou váš vztah s bankou teprve začíná. Rovnou se tedy podívejte, zda se v produktovém portfoliu banky nachází také spořicí účet, kreditní karta, hypoteční úvěr, spotřebitelský úvěr, či dokonce pojistné produkty nebo investiční produkty. Je komfortní, pokud si vše potřebné budete moci zřídit u jedné instituce.

Závazky

U některých bank mohou být výhodné nabídky podmíněny aktivním využíváním služeb. Pro získání atraktivního úroku na spořicím účtu například musíte dosáhnout určitého objemu transakcí na běžném účtu, platit pravidelně kartou a podobně. Proto si i tyto skutečnosti důkladně ověřte, jinak se může stát, že budete později nemile překvapeni.

Zdroj foto: Drazen Zigic / Shutterstock.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Marek

Zobrazit další články