Ministr Ivan Bartoš: V bytech po Schillerové a Dostálové bydlí ukrajinské maminky s dětmi

Uprchlická krize stále rezonuje nejen Českou republikou. Pro umístění před válkou prchajících lidí, se hledají všechna možná volná místa.

i Zdroj fotografie: Česká pirátská strana
                   

Válka na Ukrajině je na půdě EU tématem číslo jedna. O čem v Bruselu jednal ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) a jak se dívá na nedávnou „misi“ premiéra Petra Fialy do Kyjeva? Nejen o tom v rozhovoru pro Události247.

Před pár dny jste se vrátil z Bruselu, jaká témata byla na stole?

První den jednání jsem vystoupil na úvodním zasedání s podtitulem „Evropa blíže svým občanům.“ Zdůraznil jsem význam politiky soudržnosti a rozvoje regionů pro plnění jak dlouhodobých, tak těch aktuálních cílů, jako je právě současná krize. Při rozhovoru s komisařem pro vnitřní trh Thierrym Bretonem jsem navíc apeloval na přijetí co nejtvrdších sankcí vůči Ruské federaci a Bělorusku.

Co je nejdůležitější z pohledu Ministerstva pro místní rozvoj?

Z pohledu MMR považuji za zásadní otázku zadávání veřejných zakázek a přidělování dotací, kde je třeba zabránit nepřímému financování této agrese z veřejných zdrojů a vyloučit všechny subjekty spojené s ruským či běloruským režimem. Toto opatření musí být nastaveno tak, aby ruští oligarchové neměli možnost ho obcházet pomocí bílých koní.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Uprchlíci v Praze

Hovořil jste s kolegy například i o možnosti kvót či jiného „povinného přerozdělení uprchlíků?

Ne. Otázka „přerozdělování uprchlíků“ zatím není na pořadu dne.

Jaká je pomoc uprchlíkům, pokud se bavíme o Vašem resortu?

Snažíme se ale pomáhat i přímo, ihned a konkrétně. Proto jsme uvolnili veškeré možné ubytovací kapacity, které vlastníme. Máme nejen ubytovnu, ale i známé byty v samém centru města, které dříve obývaly ministryně předchozí vlády Dostálová a Schillerová. Konečně tak byty slouží těm, kdo je opravdu potřebují.

Víte, kdo tam nyní bydlí?

V současné době jsou již obě adresy, tedy ul. Velehradská i ul. Salvátorská obývány zejména matkami s dětmi. 

Jde nějakým způsobem zamezit opakování války, kterou teď sledujeme na Ukrajině? Rusko vyhrožuje Bosně a Hercegovině, že pokud bude chtít do NATO, může dopadnout jako Ukrajina…jaké možnosti vlastně Západ má?

Chování Ruska nelze brát na lehkou váhu. Jsme svědky války na hranicích EU, která nemá od konce druhé světové války na území Evropy obdoby. Na druhou stranu je faktem, že Bosna a Hercegovina je součástí přístupového procesu do Evropské unie a pokud její občané budou chtít rozhodnout o své budoucnosti tak, že bude jejich země členem EU nebo i NATO, tak jimi bude.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Válka na Ukrajině

Zastrašování tedy nepadne na úrodnou půdu?

Žijeme na svobodném kontinentu. Neměli bychom se my, ani Bosna a Hercegovina, nechat Ruskem zastrašovat.   

Premiér Petr Fiala byl podpořit Ukrajince přímo v Kyjevě. Někdo ho oslavuje, jiní nesouhlasí i proto, že premiéři neměli mandát EU. Jak to vidíte Vy?

Naše země i vláda stojí po boku Ukrajiny. Premiér Fiala o tom osobně ujistil v Kyjevě ukrajinského prezidenta. Nejen za tento čin si ho vážím.

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články