Europoslanec Peksa: Bulharsko je nejzkorumpovanější stát v EU. V zemi teď probíhají velké kontroly z Bruselu

Místní oligarchové vysávají miliony eur z evropských dotací. V zemi probíhají velké kontroly z Bruselu.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Mikuláše Peksy
                   

Luxusní soukromé vily placené z evropského rozpočtu, zadržený expremiér nebo zkorumpovaný prokurátor. „Systémová korupce a krize právního státu v Bulharsku je nadále v kritickém stavu,“ říká europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti).

Jak dlouho sledujete situaci v Bulhrasku, co se tam děje?

O zhoršujícím se stavu právního státu a rozsáhlé korupci v Bulharsku jsem naposledy psal loni v létě. Bulhaři tehdy šli už k druhým parlamentním volbám za rok, protože předchozí zvolené strany nedokázaly úspěšně vytvořit vládu. Od minulého léta se volby uskutečnily ještě potřetí a zvítězila v nich nová protikorupční strana „Pokračujeme ve změně.“

Tak to je přeci dobrá zpráva?

Na první pohled ano. Už od svého nástupu vysílala strana jasné signály, že se hodlá dlouhodobému korupčnímu problému postavit čelem. Už teď je ale jasné, že to bude ještě běh na hodně dlouhou trať.

V čem je tedy v Bulharsku největší problém?

Místní oligarchové ovládají politické a finanční instituce a vysávají miliony eur, které byly určeny pro místní rozvoj. Nejvyšší političtí úředníci jsou zase velmi často zkorumpovaní.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Bulharská vlajka

Expremiér Borisov byl nedávno zadržen, že?

Je to tak. Zdá se ale, že spravedlnosti v Bulharsku začínají lepší časy. Bojko Borisov byl zadržen z podezření z podvodů s penězi EU. Zneužívání evropských peněz v Bulharsku začal navíc vyšetřovat Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO), který se od svého vzniku pyšní dobrými výsledky.

Z posledních údajů Transparency International vyplývá, že Bulharsko je dlouhodobě nejzkorumpovanější stát v Evropské unii…

Bohužel. Země je protkaná obrovskou sítí oligarchů a mafiánů, kteří v devadesátých letech prakticky ovládli vrchní politiky a soudy. Když Bulharsko vstoupilo v roce 2007 do EU, místní mafie najednou získala nový zdroj financí – evropské fondy.

Můžete zmínit některý opravdu “vydařený kousek”, pokud jde o evropské fondy?

Úřad pro boj proti korupci (OLAF) nedávno dokončil vyšetřování jednoho opravdu husarského kousku. Bulharsko mezi lety 2007 a 2013 dostalo z evropského programu na rozvoj venkova přes 103 milionů eur na stavbu přes sedmi stovek penzionů v nejchudším regionu země. Výskyt penzionů měl do regionu přilákat turismus. Jestli pár set hotelů uprostřed venkova doopravdy napomohlo turismu se ale zřejmě nikdy nedozvíme – většina peněz byla využita na stavbu soukromých obydlí.

Kdo z toho profitoval?

Například dvacetiletá dcera dětské chůvy bývalého náměstka ministra pro turismus Alexandra Manoleva z pravicové strany GERB bývalého premiéra Bojka Borisova. Ta měsíc po nástupu Manoleva do funkce záhadně získala 190 000 eur z projektu určeného na výstavbu hotelů.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Euro

Jak s penězi naložila?

Nechala si vybudovat moderní luxusní vilu v horách.

Jak tedy kauza “hotely” nakonec dopadla?

Po přezkoumání poloviny z původních 746 zaplacených hotelů přišel OLAF s naprosto tragickými výsledky. Z vybraného vzorku projektů jich pouze čtvrtina naplnila očekávaná kritéria pro vznik nových pracovních pozic. Pouze cca 15 % hotelů dokázalo naplnit očekávání o výdělku a využití turisty. Průměr nesplnění kritérií a požadavků programu se podle OLAF vyšplhal až na úchvatných 80.6 %.

Kdo za rozdělování evropských dotací zodpovídá?

Vždy příslušný úřad v členských státech. V tomto případě šlo o bulharský Státní fond zemědělství. Netransparentní a nedohledatelné zakázky ale způsobily, že ve skutečnosti nevíme, kde evropské peníze doopravdy končí nebo jestli naplnily jejich původní účel. Bez transparentního rejstříku evidence evropských fondů se bohužel dál neposuneme.

Zmínil jste mafiány a oligarchy. Ví se, kdo tito lidé konrétně jsou?

V mnoha korupčních kauzách má velice pravděpodobně namočené prsty strana GERB v čele s premiérem Bojkem Borisovem, která Bulharsku vládla prakticky celou poslední dekádu. Chladný přístup Borisova v potírání korupce a hluboce zakořeněná mafie nebyla žádným tajemstvím a v Bulharsku se mnohokrát organizovaly masové protesty za jeho odstoupení.

Jak jsme zmínili, pana Borisova zatkla policie. Bude podle Vás usvědčen?

Tomu aktivně brání jeho dlouhodobý spojenec – nejvyšší státní žalobce Geshev, který je sám zapletený do nespočtu kontroverzních akcí a vydírání politických a podnikatelských konkurentů.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Evropská unie

Geshev byl do své pozice zvolen až do roku 2026, je to tak?

Ano. Nejeví žádný zájem řešit korupci kolem Borisova. Nová vláda tak volá o pomoc instituce Evropské unie jako například EPPO.

Do Bulharska tedy vyrazili zástupci EU situaci řešit. Kolika případy se EPPO zabývá?

Aktuální razie v Bulharsku jsou součástí zatím největšího vyšetřování EPPO, které se v samotném Bulharsku aktuálně zabývá více než 120 případy podvodů s financemi EU. Úspěšnost nového úřadu je zatím skvělou zprávou pro kontrolu evropských peněz před zloději. Jen za pouhých 7 měsíců své existence EPPO vyšetřuje ztrátu rozpočtu EU v hodnotě 5,4 miliardy EUR.

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články