Cena benzínu může lámat rekordy, v budoucnu ale možná zase začne dvojkou, tvrdí ekonom Bartoň

Ceny pohonných hmot začaly zase zlevňovat, stále jsou však velmi vysoké. A kolísat nejspíš budou i v dalších dnech.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Petra Bartoně
                   

Petr Bartoň je hlavním ekonomem investiční skupiny Natland. Vystudoval ekonomii na univerzitách v Cambridge a Chicagu. Zároveň je členem řady mezinárodních skupin zabývajících se řešením aktuálních ekonomických otázek. Události247 si s ním popovídaly o vývoji cen benzinu i dalších tématech.

Ceny pohonných hmot sice mírně klesly, stále jsou ale vysoké. Lidé ví, že je to kvůli válce na Ukrajině, neví ale vlastně přesně, proč tomu tak je. Co za tím tedy stojí?

Primární příčinou je růst ceny ropy, stejně jako nákladnosti všech ostatních činností mezi ropou v zemi a benzínem ve vaší nádrži. Na zdražení těch dalších činností se často zapomíná, ale i tam se propálí mnoho energie. Elektřina s plynem dnes rostou nesrovnatelně rychleji než pohonné hmoty. Ty paradoxně rostou ze všech energií ještě nejméně.

Co vyvolalo největší růst?

Cena ropy vyskočila nejvíce po oznámení USA, že přestanou odebírat ruskou ropu a plyn. Čekalo se, že to může spustit řetězec dalších „odhlášených“, a že tím pádem bude méně ropy pro tyto země. Po dvou dnech se situace částečně uklidnila, a i ceny u stojanů už zase začínají čtyřkou, nikoli pětkou.

A vrátí se i na trojku?

To zatím ne, protože Saúdové slibují věrnost Rusku tím, že produkci nezvýší. Íránská ropa se měla postupně stávat politicky akceptovatelnou, ale tam se proces také zamrazil. Problém s ruskou ropou bude pokračovat i bez embarga, trubky vedou hlavně do Evropy a tankery dnes do Černého moře nepojedou, protože tam přestalo platit pojištění. Ruská ropa tedy bude muset dál řešit otázku nerudovskou, kam s ní?

iZdroj fotografie: Depositphotos
Stojan

Ceny se pohybovaly okolo 50 korun za litr. Ale reálně, kam se až mohou vyšplhat?

Pořád si musíme uvědomit, že reálně nemáme nejdražší benzín v dějinách, 38korunový benzín byl před deseti lety na tehdejší platy dražší, než ten dnešní. To je spojená síla inflace a růstu naší produktivity. Nemůžeme vyloučit, že při pokračování napětí bude cena dále růst a rekord překonáme. Není žádný strop, nad který už by cena nemohla růst. Bude to vyžadovat velké přizpůsobení, ale ne tak velké, jako již vyžadují ceny elektřiny a plynu.

Dá se říct, že pokud se bude na Ukrajině válčit, tak ceny neklesnou, ale půjdou stále vzhůru?

Takhle jednoduše to neplatí, ostatně v posledních hodinách jsme viděli pokles cen ropy i PHM. A pokud nedojde k odpojení ruské ropy, tak ropa může klidně poklesnout i s pokračujícím konfliktem, zbytek světa navýší výrobu. Ale navýšení výroby vyžaduje obří investice. Nyní nikdo výrobu nezvyšuje právě kvůli riziku, že by do pár týdnů cena zase klesla. Takže, čím delší tu bude konflikt, tím více se investorům vyplatí otevřít uzavřené nebo nové vrty, a cena může klesat.

Jakmile válka skončí, ceny asi klesnou. Ale jak rychle? A mohou se vrátit zase k 35 korunám za litr, nebo to už je minulost, které se nedočkáme?

Jistě, a kvůli dvouciferné inflaci bude i těch 35 korun levnějších, než 35 korun před válkou. Cena ropy je také významně cyklická, a pokud dojde k ochlazení světového hospodářství, jak se nyní zdá pravděpodobné, můžou v budoucnu ceny na totemech začínat znovu dvojkou, jako během covidu. Nenávrat k původním cenám hrozí u plynu a elektřiny, ne u PHM.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Čerpací stanice

Hovořilo se o zastropování cen nebo snížení či zrušení DPH. Podle vlády premiéra Fialy by se tím ale problém nevyřešil. Souhlasíte s ním?

Ano, nevyřešil. Při současné výtoči by takové zastropování stálo více než deset miliard měsíčně, a na to nejsou peníze ani v covidem nezdevastovaném rozpočtu. Přiléval by se benzín do ohně, protože bychom zničili jedinou úspěšnou zbraň, kterou dnes proti vysokým cenám máme. Tedy začít s PHM šetřit tím způsobem, že ten, kdo má levnou alternativu, ji využije, například hromadnou dopravou. Vysoké ceny se samy omezují tím, že motivují menší spotřebu.

Vláda naopak zrušila povinnost přimíchávat do paliv biosložku a taky zrušila silniční daň pro osobní automobily, dodávky a nákladní auta do 12 tun. Co k tomu vládu vedlo?

Jde o částečnou kompenzaci zvýšených nákladů pro dopravce. Nikdo ale nečekal, že by to cenu paliv ovlivnilo. Zrušení povinnosti biosložek bude mít také jen malou schopnost zlevnit je, protože výrobci mají dále povinnost snižovat exhalace. Kromě nakupování, dnes drahých, emisních povolenek moc dalších způsobů nemají, protože minulé vlády tu příliš prosazovaly řešení skrze přimíchávání biosložky.

Ta se tedy nyní přimíchávat nebude. Co se bude dít dál?

Nebude se sice přimíchávat povinně, ale bude se přimíchávat (pseudo)dobrovolně, aby se dál plnily další regulace. Což ale neznamená, že zrušení povinnosti byl špatný krok, protože minimálně konec umělého nadržování této zastaralé technologii nás může postupně vrátit z doby temna mezi státy s technologicky vyspělou ekologií. A až se tak stane, budeme moci zase pěstovat obilí. Svět ví, že to po zničení ukrajinských polí a strhání ukrajinských traktorů při odklízení tanků bude potřeba.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Tankování

Ministerstvo financí začalo s kontrolami, aby odhalilo, zda čerpací stanice uměle a neúměrně nenavyšují své marže. Dochází k tomu podle Vás? O kolik si takto ceny mohou nadhodnotit?

Já samozřejmě nemám konkrétní údaje z účetnictví čerpacích stanic. Jen pozoruji, že ceny kopírují ropu nejen nahoru, ale jak nyní vidíme, i dolů. A pokud někdo chce, aby pumpy nezdražovaly a prodávaly za nákupní ceny ještě před zdražením, pak takový člověk také říká, že by pumpy po poklesu ceny ropy neměly ceny snižovat, a dál prodávat za draho, za vyšší nákupní ceny. Pokud chci, aby pumpy rychle snižovaly ceny po zlevnění ropy, musím jim také dovolit, aby je rychle zvyšovaly po zdražení ropy. Jinak to prostě logicky nesedí.

Reálně, vzhledem ke všem okolnostem ve světě a krokům vlády, dokážete odhadnout, za jakou nejnižší cenu by se v současné době mělo dát tankovat?

Nedokážu. Jediné, co vidím je, že v místech vysoké konkurence jsou ceny nižší než mimo vysokou konkurenci. U ONO sice natankujete kdykoli nejlevněji, ale pouze pokud počítáte cenu na totemu. Pokud k tomu připočítáte čas strávený v typické frontě u ONO čerpadel, už vás to stojí v podstatě normální cenu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články