Senátor Láska: Češi bojující v ukrajinské armádě by neměli být trestně stíháni

Novela branného zákona, kterou Senátu předloží senátor Václav Láska, by umožnila Čechům beztrestně bojovat po boku Ukrajinců.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Václava Lásky
                   

Václav Láska se v roce 2014 stal senátorem za Prahu 5, 13 a Řeporyje. Kandidoval jako nezávislý za Stranu zelených, KDU-ČSL s podporou Pirátů a je předsedou senátorského Klubu pro liberální demokracii – SENÁTOR 21. Je také členem Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost.

Co se stalo poté, co jste uvedl, že připravujete novelu zákona, která zajistí beztrestnost lidem z České republiky, kteří chtějí bojovat na straně ukrajinské armády?

Začali se na mě obracet lidé, kteří chtějí odjet bojovat s ukrajinskou armádou. Ptali se, jestli je to možné a co jim případně hrozí za postih. Už první den se na mě obrátilo okolo stovky lidí.

A co lidem říkáte? Je možné, aby odjeli pomoct ukrajinské armádě?

V současné době je to podle většinového názoru stále nelegální. Myslím si však, že by to nebyl trestný čin, ale je to můj názor jako advokáta, což se nemusí slučovat s názorem soudu. Je proto třeba udělat legislativní změnu, aby lidé, kteří tam případně odjedou, měli jistotu, že nepáchají nic trestného.

iZdroj fotografie: Pixabay
Ukrajinská armáda

Jaké kroky tedy budete dělat dál?

Návrh jsme napsali, jedná se o novelu branného zákona. Ve středu ji předkládáme do prvního čtení plénu Senátu. Rychlejší by ale bylo, kdyby si to pod sebe vzala vláda a předložila to jako vládní návrh do Sněmovny. O to se budu snažit taky, ale abychom neztráceli čas, tak se to budu snažit předložit i v Senátu.

Jaký ohlas máte od premiéra Fialy?

Ten je spíše skeptický.

Naopak prezident Zeman se k výjimce staví příznivěji. Co na to říkáte?

Nemá mou důvěru. Nevěřím mu, že bude rozhodovat rychle a pozitivně. Není žádoucí, aby tato pravomoc zůstala v jeho rukou a není ani žádoucí, aby se tyto žádosti vyřizovaly složitě individuálně.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Válka na Ukrajině

Co by se dělo v případě, kdyby na Ukrajinu odjel bojovat někdo bez souhlasu?

V první řadě bych lidem přál, aby to přežili. Když se vrátí, a pokud budou mít jakékoliv právní problémy, tak jsem jako advokát odhodlaný je pro bono zastoupit. Tento čin může být pro naši společnost jen těžko škodlivý. Když je veřejný názor hlásaný českými autoritami takový, že se na Ukrajině bojuje i za nás, tak ten, kdo tam za nás pojede bojovat na straně ukrajinské armády, se přece nemůže dopustit trestného činu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články