,,Česko má díky nové vládě v Bruselu čistý stůl,“ říká europoslanec Zdechovský. Na Babiše se ale nezapomnělo

Největším problémem byl v rámci České republiky střet zájmů, kterým nás proslavil Andrej Babiš se svým Agrofertem. Teď je situace jiná, přesto si EU Česko hlídá.

i Zdroj fotografie: S vědomím Tomáše Zdechovského / Twitter
                   

Zneužívání evropských peněz není problém pouze České republiky ve spojení s expremiérem Babišem. Europoslanec Tomáš Zdechovský je momentálně součástí mise Evropské unie, která prověřuje, co se s evropskými financemi děje v Bulharsku.

Jaký konkrétní cíl má Vaše kontrolní mise do Bulharska, kam jste odjel s mandátem Evropské unie?

Hlavním cílem naší mise je kontrola mechanismů, které Bulharsko využívá pro přidělování evropských peněz. V Bulharsku byly v minulosti rozsáhlé korupční skandály a docházelo tam ke zneužívání evropských peněz, a proto bylo nezbytné podniknout tuto misi.

Je právě korupce pro Bulharsko zásadní problém?

Bohužel ano, Bulharsko patří k zemím, ve kterých se korupci daří výborně a s tím jsou spojené i problémy s evropskými fondy. Momentálně se řeší víc než 100 případů podvodů s dotacemi a i my, jako Evropský parlament, jsme obdrželi řadu konkrétních podnětů, které se musí prošetřit. Bulharské úřady mají možnost dokázat, že na nápravě systému pracují.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Bulharská vlajka

Jaké důsledky může Evropská unie vyvodit, co se může dít, když některá země nedodržuje pravidla?

Evropská unie může stopnout zemím, které nedodržují pravidla, peníze. Sledujeme to teď třeba u Maďarska, se kterým Evropská komise zahájila disciplinární řízení. Pokud se Maďaři nepokusí o nápravu, hrozí jim, že o finance z EU přijdou. Komise má všechny páky pro učinění tohoto kroku.

Hrozí i České republice nějaké postihy? V minulosti rezonovaly kauzy pana Babiše…

Česká republika je členskou zemí EU, takže samozřejmě postihy hrozí i nám, když nebudeme dodržovat pravidla. Před rokem jsme o expremiérově střetu zájmů a dotačních podvodech znovu mluvili na půdě Evropského parlamentu, kde jsme odhlasovali i rezoluci.

Bylo jeho jméno na plénu a v kuloárech často zmiňováno?

Ano. Tím, že skončil v exekutivní funkci se situace pro ČR v EU zlepšila. I jeho případ se dostal do naší zprávy kontrolního rozpočtového výboru, která vyzývá Evropskou komisi k efektivnější ochraně evropských peněz a tvrdšímu boji s oligarchy.

iZdroj fotografie: Úřad vlády ČR
Andrej Babiš

Co nejvíce Evropská unie vyčítala předchozí vládě?

Největším problémem byl v rámci České republiky střet zájmů, kterým nás proslavil právě Babiš se svým Agrofertem a na který poukázala zpráva Evropské komise. Není možné být součástí exekutivy, mít na klíčových postech loajální lidi a pobírat unijní dotace.

Současná vláda má zatím „čistý stůl“, nebo už v nějakém případě zdvižený prst ze strany EU?

Současná vláda má zatím čistý stůl. Nepůsobí v ní žádný člověk, který by patřil mezi miliardáře a politiku by bral jen jako cestu k ovládnutí některé části trhu a zvýšení svého bohatství. Práce všech členů kabinetu je pod drobnohledem médií. Podobná kontrolní mise, kterou jsme před dvěma lety podnikli s kontrolním rozpočtovým výborem do ČR kvůli střetu zájmů Babiše, během níž mě nazval s kolegou Peksou vlastizrádcem, se v nejbližších době nechystá.

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články