Lékař Halata: Zdarma ošetříme ukrajinské uprchlíky, jsme na ně připraveni, i když sil po covidových vlnách nazbyt už není

Čeští praktičtí lékaři podporují Ukrajinu, zásadně nesouhlasí s agresí Vladimira Putina vůči ukrajinskému národu a násilnému obsazení svobodné svébytné země.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP a Sdružení praktických lékařů vyzvala své členy, aby pomohli bezplatně ošetřit ukrajinské uprchlíky, kteří dosud nezískali od českého státu tzv. statut strpění, na který se váže zdravotní pojištění. O lékařské péči ve válečných časech jsme hovořili s lékařem Davidem Halatou. Seznam praktický lékařů, kteří se již k pomoci přihlásili, lze nalézt na nově založených webových stránkách.

Máte zprávy o tom, jak nyní funguje primární zdravotní péče na Ukrajině?

Ano, máme. Prostřednictvím chatů a sociálních sítí jsme neustále v kontaktu s našimi mezinárodními kolegy, a tedy i s ukrajinskými lékaři. Popisují válku zuřící v ulicích i na jejich zahradách. Základní péče přestala fungovat. Lékaři se museli přeorientovat na válečnou medicínu. Obracejí se na nás s prosbami o materiál. Co nyní potřebují jsou především prostředky zastavující krvácení a ošetření spálených ran.

Kontaktoval už Vaši ordinaci někdo z ukrajinských uprchlíků?

Zrovna včera se nám ozvala jedna rodina a pozvali jsme je na vyšetření. Mluvil jsem s nimi zatím jen telefonicky. Pochopili jsem, že chtějí řešit nějaký konkrétní zdravotní problém. V lepším porozumění nám bránila jazyková bariéra, ale věřím, že v ordinaci si zvládneme vše ujasnit.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Uprchlíci

Jak si poradíte s jazykovou bariérou v ordinaci?

Těch možností existuje více. Starší kolegové mají výhodu ve znalosti ruštiny, která je ukrajinštině velmi podobná. Já se domluvím anglicky, což je jazyk, který by mohla alespoň v základech ovládat mladší generace ukrajinských uprchlíků. Pomoci nám mohou také speciální zdravotnické karty, které vydává v několika jazycích ministerstvo zdravotnictví.

Ty říkají co?

Jejich úkolem je usnadnit komunikaci lékaře s pacientem. A pak je tu ještě telefonická linka 1221, na které jsou připravení pod předvolbou č. 8 překladatelé.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Uprchlíci

Jak moc jsou nyní praktičtí lékaři vytížení?

Konkrétně v naší ordinaci se začíná projevovat pokles pacientů s covidem. Náš provoz je přesto stále lehce nad běžným standardem. Nyní doháníme především preventivní prohlídky, které jsme kvůli pandemii covidu museli přesunout.

Takže stále máte kapacity?

Poslední roky ukázaly, že když je třeba, dokážeme naše kapacity krátkodobě značně nafouknout. Jsme připraveni udělat to i nyní. Byť sil po covidových vlnách nazbyt už není.

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články