Epidemiolog Maďar: Kontrola lidí, kteří přicházejí z Ukrajiny, není možná

Na podzim velmi pravděpodobně opět dojde k masivnímu šíření nemoci covid-19. Hrozí i další nákazy.

i Zdroj fotografie: S vědomím Iniciativy Sníh / Facebook
                   

Přijde spolu s ukrajinskými uprchlíky další vlna koronaviru, bude se covid šířit rychleji, protože přicházejícím lidem v mnoha případech chybí očkování? Nejen o tom jsme si povídali s epidemiologem Rastislavem Maďarem, vedoucím Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity.

Světová zdravotnická organizace oznámila, že světově převládající variantou omikron je subvarianta BA.2. Platí to i pro Českou republiku? Liší se nějak a jsou rozdíly v léčbě?

Subvarianta BA.2 vzhledem ke své vyšší infekčnosti dominuje i v ČR a udržuje cirkulaci viru v naší populaci stále na poměrně vysoké úrovni s reprodukčním číslem jen těsně pod úrovní 1. Léčba je však u omikronu bez ohledu na subvariantu identická.  

Je třeba se obávat rychlejšího šíření covidu s ohledem na ukrajinské uprchlíky v České republice?

Obava ze šíření covidu ale i dalších nákaz v souvislosti s uprchlickou krizí existuje. Dosud se to však naštěstí na zhoršení epidemiologické situace neprojevilo.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Nová varianta omikronu

Je vůbec možné přicházející lidi nějak kontrolovat, testovat…?

Kontrola všech přijíždějících není z kapacitních, logistických ani časových důvodů možná. Národní institut pro zvládaní pandemie a Krajské hygienické stanice se tomu přesto ve spolupráci s dalšími strukturami snaží dát určitý systém. Je to však bezprecedentní situace, ve které absolutní kontrola není možná.

Odborníci se domnívají, že na podzim opět k dojde k masivnějšímu šíření covidu, souhlasíte s tím?

S nástupem chladnějšího počasí se covidová situace skutečně velmi pravděpodobně zhorší.

Jak chránit nejen sebe, ale také nedopustit, aby se například opět zaplnily jednotky intenzivní péče?

Ochranou před zahlcením jednotek intenzivní péče se všemi z toho plynoucími následky, včetně omezení péče pro jiné diagnózy, bude posilující dávka očkování před rizikovou sezónou, ochrana dýchacích cest a jednoduše dostupná léčba rizikových pacientů ještě před zhoršením jejich stavu.

iZdroj fotografie: Ministry of Internal Affairs of Ukraine / Creative Commons / CC BY-SA
Mariupol

Vy jste jako lékař absolvoval řadu humanitárních misí do neklidných a rozvojových zemí. Zažil jste nebo viděl jste někdy něco tak hrozného, jako se právě teď děje v Mariupolu, ale i jiných ukrajinských městech?

Podobnou devastaci jsem viděl v rámci humanitárních misí po tsunami na Sri Lance. Velkým rozdílem je, že to přírodní neštěstí trvalo řádově desítky minut. Bombardování Ukrajiny trvá už týdny a zdá se, že tomu bohužel zdaleka není konec. Na zdraví populace bude mít daná situace dramatické následky, a to zdaleka nejen následkem různých poranění.

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články