Europoslanec Zdechovský: Babiš bude chtít prezidentský úřad, aby si zajistil klid před českou justicí

„Češi svého Babiše vyhnali. Pevně doufám, že se to povede i Maďarům,“ uvedla předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. O reakce teď není nouze.

i Zdroj fotografie: S vědomím Tomáše Zdechovského / Twitter
                   

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) je poslanec Evropského parlamentu od roku 2014. Předtím působil jako krizový manažer a mediální analytik. Je také považován za odborníka pro krizovou komunikaci, vyniká v politickém marketingu a v public relations. V Bruselu je brán jako jeden z nejvlivnějších Čechů.

Předsedkyně TOP 09 si v pondělí ještě přisadila, když na Twitter napsala, že „Viktor Orbán dnes de facto podpořil střelbu do občanů Kazachstánu“. Reagovala tak na skutečnost, že maďarský premiér vyjádřil solidaritu s kazašským prezidentem Kasymem-Žomartem Tokajevem, proti jehož vládě se v zemi vedou krvavé protesty. Pekarovou Adamovou podobně doplnil i ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

Jak v Evropském parlamentu rezonuje vyjádření Markéty Pekarové Adamové, aby Maďaři vyhnali Viktora Orbána?

Vzhledem k  nečekanému úmrtí předsedy Evropské parlamentu Davida Sassoliho rezonuje úplně jiné téma. Nicméně, rétorika předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové byla o něco ostřejší, než bych čekal. V Evropském parlamentu jsem ale nezaznamenal vášnivější reakce. Maďarsko čekají důležité volby, které určí další vývoj země ve vztahu k Evropské unii a také ve vztahu k zemím V4.

Je podle vás vůbec přípustné, aby vrcholná představitelka demokratické země něco takového prohlašovala o vrcholném představiteli jiné demokratické země?

Byl to její názor a měla potřebu ho sdělit. Nechci spekulovat, jestli to bylo přípustné, to si musí vyhodnotit sama. Rozhodně to bylo silné sdělení, které rezonovalo jak v médiích, tak na sociálních sítích. Jinou váhu by toto prohlášení mělo od prezidenta, premiéra nebo i ministra zahraničních věcí.

iZdroj fotografie: S vědomím Markéty Pekarové Adamové / Facebook
Markéta Pekarová Adamová

Myslíte si, že šéfka české Sněmovny v dohledné době pojede na pracovní návštěvu Maďarska?

Myslím, že se tam paní předsedkyně za současné situace nechystá. Bude záležet na volbách. Ty mohou změnit mnohé. Vztahy s Maďarskem máme stále na výborné úrovni. Dost se ale rozcházíme v otázce příklonu k Rusku, stejně jako třeba Polsko.

Mimochodem, paní Pekarová Adamová v kontextu výše uvedeného také řekla, že Češi Babiše už vyhnali. Myslíte si také, že je to „konec Andreje Babiše v Čechách“?

Pevně v to doufám! Všichni však tušíme, že se pokusí získat prezidentský úřad, který by mu zajistil klid před českou justicí. Proto bude úlohou naší koalice postavit silného kandidáta, který porazí Andreje Babiše příští rok. Už o tomto kandidátovi diskutujeme a máme několik zajímavých jmen.

Asi je neprozradíte, že?

Máte pravdu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články