Europoslanec Zdechovský: Okamurovy obstrukce jsou akorát bezbřehé tlachání, zdržuje tím Sněmovnu

Společnost je v České republice stále hrubší. Šibenice během demonstrací, vyhrožování smrtí politikům i likvidací jejich rodin.

i Zdroj fotografie: S vědomím Tomáše Zdechovského / Facebook
                   

Žvanírna, jak před časem řekl Andrej Babiš. Tak opět vypadá Sněmovna během obstrukcí SPD. Tomio Okamura ukazuje, jak využít demokratických procesů k „honění“ politických bodů. Jak se na to dívá místopředseda KDU-ČSL a europoslanec Tomáš Zechovský? Bylo by něco podobného možné na půdě EP?

Co říkáte na další obstrukce SPD ve sněmovně? Pláče demokracie, nebo je to relevantní?

Obstrukce mají v demokratickém parlamentu své místo. Je ale rozdíl mezi konstruktivními obstrukcemi, kdy obstruující poslanec mluví k tématu, které se mu nelíbí a chce po vládních členech slyšet argumenty, a tím nekonstruktivním, které předvádí předseda Okamura. Jeho bezbřehé tlachání, akorát zdržuje Sněmovnu od dalšího schvalování zákonů.

Asi by se nikdo nemohl divit, kdyby to poslanci ve Sněmovně „zalomili“…

Asi tak. V tomto případě bych ministru Válkovi vůbec nevyčítal, kdyby si s kolegy zahrál mariáš, kdybych tam byl, rád bych se přidal. Okamura přesně naplnil slova expremiéra Babiše, že je Sněmovna „žvanírna“. Je, ale jen když on hodiny mluví!

iZdroj fotografie: Nextfoto
Tomio Okamura

Bylo by něco podobného možné na půdě Evropského parlamentu?

Aby se předešlo podobným průtahům a excesům (narážka na T. Okamuru), je v Evropském parlamentu striktně zavedena doba promluvy každého vystupujícího. Je nutné, aby to odsýpalo. Tam by Tomio Okamura nepochodil.

Jak se vlastně díváte na současné znění pandemického zákona, je pro Vás přijatelné?

Co se týče přijetí pandemického zákona, tak já jsem maličko zdrženlivější než vláda a sněmovní koalice. Na druhou stranu rozumím argumentům, aby vláda měla nástroj na zvládnutí případně dalších epidemických situací, u kterých nikdo neví, jestli a v jaké míře znovu udeří. Vnímám to jako pojistku, kterou je nezbytné mít pro případ zhoršení zdravotní situace a růstu počtu nakažených a hospitalizovaných.

Někteří lidé se rozhodli dát svůj názor najevo před Sněmovnou, objevují se šibenice a výhrůžky smrtí, zveřejněné adresy politiků…

Demonstrace je v pořádku, ale šibenice či zveřejňování adres už ne! V ohrožení jsou naše rodiny. Kolik mě přišlo výhrůžek smrtí po jednom výstupu tehdejšího premiéra Babiše. Museli jsme mít ochranku, manželka a děti se bály. Jak jim to vysvětlíte, že za to nemůžete.

iZdroj fotografie: Nextfoto
Andrej Babiš

Je to odraz společnosti?

Mám pocit, že lidé se chovají k mnoha poslancům s obrovským despektem. Vidím to i na svých sociálních sítích. Nadávky, urážky a tykání se děje denně. Já jsem si na to zvykl, ale věřím, že nový poslanec, který je 3 měsíce ve funkci, je z toho úplně vykolejený a musí se ptát, kam jsme to dospěli. Tito lidé své chování často ospravedlňují tím, že si nás platí ze svých daní, tak na to mají právo, což je naprostá blbost.

Aniž bych schvaloval jakýkoli projev násilí – nemohou si ale politici tak trochu sami za to, co se momentálně děje?

Nemyslím si to, veřejný prostor zaplavují stále nové a nové dezinformace. Vláda měla možná lépe komunikovat potřebu pandemického zákona, ale rozhodně tuhle vládu nemůžeme podezřívat z toho, že by snad chtěla utahovat šrouby. Naopak nevyhlásila povinné očkování, dodržela slib, že nebude další lockdown, ale pro dezinformátory a konspirátory jako je Jana Peterková je to živná půda. Těm stačí opravdu málo.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Demonstrace

Mají vůbec tušení, proti čemu protestují?

To je právě ono. Nejvtipnější je, že když se jich zeptáte, který bod z pandemického zákona se jim nelíbí, tak vám to neřeknou, ani neví, kolik těch bodů je. To je pro dokreslení.

Je Fialova vláda vládou změny, jak se skloňovalo před volbami?

Rozbít auto vám zabere pár minut, ale opravit ho zabere několik dnů či týdnů. Babiš tady nechal stát v rozkladu ekonomickém i morálním. Náramně se mu to hodilo, protože věděl, že nová vláda bude mít plné ruce práce napravit ten bordel, co jí tady zanechal. Do toho přišla energetická krize, růst inflace atd. Vláda nemá 100 dní hájení, lidé chtějí výsledky hned, je to těžší, ale věřím, že to zvládne.

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články