Europoslankyně Gregorová: Nesmíme skákat, jak Putin píská. Máme způsoby, jak ho zatlačit do kouta

Nejpřísnější sankce, které kdy Evropská unie uvalila. Podle mnoha odborníků to ale Vladimira Putina nezastaví.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Markéty Gregorové
                   

Evropská unie musí reagovat jasně a tvrdě. Přesto je velkou otázkou, zda je vůbec něco, čeho se má Vladimir Putin obávat. Samozřejmě kromě síly. Podle europoslankyně Markéty Gregorové (Piráti) je však před nasazením vojenské techniky nutné vyčerpat všechny možnosti.

Co říkáte na okupaci ruské armády části Ukrajiny?

Je to ze strany Putina výzva ke konfliktu. A je na nás, abychom odpovědí určili tón celého konfliktu. Zastavení plynovodu Nord Stream 2 se již děje, historicky nejpřísnější sankce budou nejspíš také schváleny. Neměli bychom skákat, jak Putin píská. Před nasazením těžké techniky máme velké množství způsobů, jak ho zatlačit do kouta i bez vojenské eskalace.

Jak to rezonuje na půdě Evropské unie?

Zatím všechny členské státy vyjádřily jasnou podporu Ukrajině. Situace je přehledná a Putinovy dezinformace nefungovaly. Olaf Scholz již dokonce zastavil spuštění Nord Stream 2, přičemž Německo bylo největší neznámou posledních dní. To jasně signalizuje, jaká nálada v EU je.

iZdroj fotografie: Pixabay
Vladimir Putin

Víte už, jaké budou sankce, které EU chystá vůči Rusku?

To bude zveřejněno právě dnes, tedy ve středu. Již však bylo zmíněno, že se sankce mj. dotknou těch, kteří podepsali uznání DNR a LNR a některých oligarchů, finančně podporujících režim.

Jaký bude podle Vás další postup Ruska, zastaví se Vladimir Putin v Donbasu, nebo bude pokračovat?

Pokud by existoval člověk schopný predikovat kroky Vladimira Putina, pak možná nejsme v situaci, v níž aktuálně jsme. S tím, co už se stalo, se domnívám, že se Putin nehodlá zastavovat, dokud Ukrajina nebude jeho. Ale věřím tomu, že to nedovolíme.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ukrajinské jednotky

Putin už vyzval Kyjev, aby zabránil krveprolití a uznal Luhanskou a Donbaskou republiku. Neevokuje to ve Vás dění, které se už v Evropě odehrávalo a následně znamenalo druhou světovou válku?

Ano, jde zde mnoho paralel s bývalými konflikty a válkami, i informačními operacemi. Rusko nepodniká nic nevídaného. Právě proto však víme, jak bychom se měli bránit a jsme poučenější než v minulosti.

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články