Poslanec Michálek: Je třeba jasně ukázat, jaká média u nás platí Rusko

Boj s dezinformacemi bude dlouhý. Postupnými krůčky je však možné čtenáři ukázat, kdo za jakým médiem stojí.

i Zdroj fotografie: Pirátská strana
                   

Na Ukrajině stále probíhá válka, umírají muži, ženy i děti. Česká republika se tak musí „poprat“ nejen s přílivem uprchlíků, ale připravit se i na rostoucí počet dezinformací. Nejen o tom v rozhovoru poslancem Jakubem Michálkem (Piráti).

Sněmovna vydala Andreje Babiše k trestnímu stíhání, už potřetí. Může podle vás, například u vydání s číslem 38 nastat situace, že bývalý předseda vlády odstoupí ze svých politických funkcí, protože už to zkrátka bude morálně neúnosné?

Obávám se, že u pana poslance Babiše morálka už dávno selhala.

Z úst pana Babiše také nedávno vyšla věta – čeká nás Fialova chudoba. Narážel tím na to, že podle něj vláda neudělala nic proti zdražování pohonných hmot či energií. Jak to řešit?

Piráti už delší dobu prosazují energetický bonus – příspěvek až 400 Kč měsíčně za každého člena domácnosti, abychom vrátili alespoň část peněz, které stát vybere na daních navíc lidem kvůli vysokým cenám.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Peníze

Pro koho má být tento příspěvek určen?

Pro rodiny, kterým napálili nové vysoké ceny energií. Věřím, že časem vláda nějaké opatření tohoto typu přijme. Je to potřeba.

Vy jste si na Twitter napsal, že by Česká republika měla vyzbrojit ukrajinské muže, dát jim výcvik a vypravit s nimi vlak na Ukrajinu. Opravdu myslíte, že ti, kteří zde ještě zůstali, by chtěli jít bojovat?

Navrhoval jsem to ve chvíli, kdy byli ukrajinští muži připravení narukovat ještě u nás. Řada z nich skutečně dostala povolávací rozkazy a vláda vlaky vypravila. Výcvik u nás se ovšem nestihl, řešil jsem to s ministryní obrany, výcvik probíhá na Ukrajině. Teď je jasná priorita podporovat ukrajinskou armádu dodávkami zbraní, což ostatně vláda dělá.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ukrajinský voják

Česká dezinformační scéna se po prvotním šoku způsobeným invazí Ruska na Ukrajinu opět dostává do popředí. Jaké kroky by měly ještě nastat v boji s dezinformacemi?

V první řadě je potřeba ztransparentnit fungování médií, aby bylo jasné, která média u nás ve skutečnosti platí a řídí Rusko. Věřím, že čtenáři by potom k informacím z těchto serverů přistupovali obezřetněji.

Bude se to řešit na vládní úrovni?

Vláda to slíbila v programovém prohlášení, takže se k tomu určitě dostaneme.

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články