Urolog Vik: Covid-19 má vliv na kvalitu spermií. Častá je i ztráta erekce po prodělání nemoci

Po prodělání nemoci covid-19 dochází k přechodným změnám v kvalitě spermií. Obvykle trvá tři měsíce až půl roku, než se hodnoty vrátí do normálu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Muži, kteří prodělali covid-19, mají podle lékařů většinou horší spermiogram než před nemocí. Normálních hodnot znovu dosáhnou zpravidla až za několik měsíců po uzdravení. U některých mužů objevili lékaři virus dokonce přímo v ejakulátu. Více vysvětluje doktor Viktor Vik, urolog z firmy GENNET.

Má covid-19 vliv na kvalitu spermií?

Stejně, jako jiná infekční onemocnění. A to bez ohledu na to, jestli se bavíme o bakteriálních či virových onemocněních. Celkové zhoršení stavu pacienta, může ve větší či menší míře vést ke zhoršení kvantitativních i kvalitativních parametrů spermiogramu tedy spermií.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Analýza

Takže to není jen o covidu?

Jak jsem řekl výše, spermiogram či kvalita spermií, odráží celkový zdravotní stav muže. Obecně bychom asi mohli říci, že kvalita spermií je jakýmsi indikátorem fyzické a psychické pohody mužského jedince. Je poměrně jednoduché si představit, že po těžkém zánětu plic, který vyžadoval hospitalizaci, intensivní farmakologickou léčbu a další podpůrnou terapii, bude kvalita spermií jiná než po třítýdenní dovolené na Maledivách.

Jak se takové problémy u mužů konkrétně projevují?

Zhoršení spermiogramu resp. kvality spermií, samotným mužem zpravidla nebývá nijak vnímáno. To, co je unikátní pro covid infekci, je poměrně častá ztráta erekce po proběhlém onemocnění. A to i u relativně mladých mužů, kteří doposavad tyto problémy nikdy neměli. Dobrou zprávou je, že tyto obtíže řádově během týdnů spontánně či s farmakologickou podporou ustupují.

Jaké faktory lékaři posuzují, jak vyhodnocují výsledky?

Spermiogram resp. kvalitu spermií nejčastěji posuzuje embryolog. Hodnotí se celkový počet spermií, koncentrace spermií v mililitru, pohyblivost a morfologie (stavba a tvar). Mezi další pomocné testy patří např. DNA fragmentace spermií nebo přítomnost protilátek v ejakulátu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Spermie

Co je vlastně pro spermie nejdůležitější, jak se zdravá spermie projevuje?

Z toho, co dokážeme na spermiích vyšetřit, je možné říci, že zdravá spermie by měla mít odpovídající stavbu, progresivní pohyblivost a minimálně fragmentovanou genetickou informaci. Nedokážeme však vyčíst úplně vše.

Existují nějaké studie, zda je například infekční i ejakulát, pokud jde o covid-19? Může se covid přenést během pohlavního styku?

Zcela jistě je možný přenos covid infekce během sexuální aktivity , ale přenos vlastním ejakulátem zatím nebyl popsán. Existuje celá řada virových onemocnění, které jsou ejakulátem přenositelné (virový zánět jater, HIV a další), ale podle dostupných informací CoV19 mezi ně nepatří.

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články