Kryptoměny tahounem příštích ekonomik? „Díky nim se pro Ukrajinu vybralo 400 milionu dolarů,“ říká odborník Tanner

Známé digitální měny přitahují stále nové investory. Všeobecně se traduje, že se kryptoměny těší v poslední době velké popularitě. Zřejmě se pouze o módní vlnu nejedná.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V poslední době se vážně diskutovalo třeba o tom, že Rusko bude požadovat platby za ropu a plyn v bitcoinech, aby zastavilo devalvaci rublu, zaviněnou ekonomickými sankcemi„Díky kryptoměnám se povedlo vybrat a poslat na Ukrajinu už přes 400 mil. USD pomoci,“ uvádí spoluzakladatel společnosti Platon Life Daniel Tanner.

V čem je výhoda kryptoměn?

Transakce v kryptoměnách jsou podle něj velmi rychlé, nepodléhají žádným otevíracím hodinám a není problém poslat peníze na druhý konec světa. Navíc poplatky za transakce i větších částek bývají velmi malé. Proto jsou v dobách krize, jako je ta na Ukrajině, logickou možností, jak fungovat i v případě, kdy oficiální platební systém selhává nebo není dostupný.  

Nedávno pronikly na veřejnost informace o útocích na kryptoměny, ze kterých mohou být financovány válečné konflitky…

Virtuální měny jsou zneužitelné jako jakékoliv jiné aktivum. Nicméně podle opakovaných průzkumů se pro financování terorismu a praní špinavých peněz využívá v daleko větší míře hotovost než kryptoměny. Navíc většina kryptoměn umožňuje sledování transakcí na blockchainu. Bitcoin například není až tak anonymní, jak se někdy uvádí.   

iZdroj fotografe: Depositphotos
Kryptoměny

Téma inflace je asi velmi aktuální. Promítá se i do tohoto decentralizovaného segmentu? Jsou držitelé virtuálních měn více chráněni proti inflační tlakům? 

Kryptoměny jsou dobrým prostředkem, jak se zajistit proti inflaci. Je to z toho důvodu, že většiny kryptoměn má omezené množství. Například Bitcoinů je 21 milionů, PlatonCoinů 300 milionů. Je ale potřeba mít kryptoměny řádně zabezpečené, a to jak proti selhání techniky, tak proti případným hackerům.  

Jak bude vypadat budoucí platební svět, zaniknou současné peníze? 

Nejspíš nastane odklon od papírových a kovových peněz. Ten je ostatně možné sledovat už dnes. Časem hotovost úplně zanikne a lidé budou používat jen digitální peníze, ať už ve verzi, jak ji známe dnes, tedy platby pomocí platební karty, telefonu nebo hodinek.

Ještě byste dokázal něco předpovědět?

Je možné, že dojde ke sloučení digitálních platebních aplikací do jedné, ve které budete mít uložené jak digitální peníze, tak například kryptoměny a budete si jen vybírat nejvhodnější formu platby.  

iZdroj fotografie: Depositphotos
Peníze

Přesune se reálný život do metaverse, tedy virtuálního světa?

Částečně už se tam přesunul během pandemie, která ho velmi urychlila. Určitě dojde k přesunu těch služeb a činností, pro které nebude nutné se setkávat osobně. Ale ne všechny činnosti lze přesunout do metaverse. Náš svět není kompletně nahraditelný, na to máme zatím ještě příliš fyzická těla.

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články