Lékař Kment: Prsa dokážeme zvětšit i tukem z jiné částí těla. Liposukce však dle něj nenahradí cvičení

Stačí jedno mávnutí kouzelnou kanylou a můžete mít velký náskok na cestě za dokonalou postavou. Lékař Kment však vysvětlil, proč liposukce nemůže nahradit zdravý životní styl.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Libora Kmenta
                   

Magickou formulí na ideální postavu nejsou žádná zaklínadla, nýbrž liposukce. Pro nejednoho z nás vůle cvičit rychle opadá, protože výsledky nejsou vidět okamžitě a začátky cvičení jsou vždy nejtěžší. Jsme zvyklí stimulovat mozek instantními impulzy, které nám poskytují všudypřítomné technologie. Když pak dojde na realitu padesáti shybů, na začátečníka mohou jít mdloby. Jak to překonat? Více v rozhovoru pro Události247 vysvětlil lékař Libor Kment z kliniky estetické medicíny Esthé.

Pane doktore, můžeme v rámci hubnutí a udržování postavy rezignovat na cvičení? Není lepší se spolehnout na liposukci?

Efekt liposukce je trvalý za předpokladu udržování přibližně stejné tělesné váhy, protože tukové buňky se v dospělosti nemnoží. Mohou se ale zvětšovat, nafukovat. To znamená, že když klient po operaci nedodržuje určitý režim a výrazněji přibere, nabere objem i v odsáté oblasti. I když ne tolik, jako by tomu bylo před liposukcí.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Liposukce

Proč nejít do invazivního zákroku?

Liposukce patří mezi nejčastější plasticko-chirurgické operace. Ale máte pravdu, za poslední roky se ale počet zákroků zmenšil. Souvisí to částečně s tím, že řada pacientů volí méně invazivní zákroky, které ale nebývají tak účinné.

Vybrat operatéra už dnes asi není problém, řada žen zveřejňuje své zkušenosti. Jaké jsou její druhy? Máme na výběr?

Výběr je široký. Například u nás na klinice provádíme většinu typů liposukcí. Od klasické, vibrační, tumescentní, až po nejčastěji používanou moderní ultrazvukovou liposukci. To znamená, že liposukce je asistovaná ultrazvukem, který pomáhá rozrušit odsávaný tuk, a tím snižuje riziko nerovností. Navíc je šetrnější k okolním tkáním. Volnější kůže má tak větší tendenci k smrštění a zpevnění.

Co když se bojím anestezie?

Obvykle se liposukce provádí v celkové anestezii, to je pravda. Ale při menším rozsahu odsávané plochy můžeme výkon provést i v místním znecitlivění. Zákrok provádíme i v tzv. analgosedaci.

iZdroj fotografie: Zrdoj fotografie: Depositphotos
Liposukce na sále

Soustředí se liposukce jen na oblast břicha?

Zdaleka ne. Velice populární a efektivní je třeba liposukce podbradku. Provádíme ji samostatně, anebo společně s operací obličeje. Dále se provádí liposukce paží, břicha, boků a poměrně výjimečně zad. U mužů se provádí u pseudogynekomastie liposukce prsů. Časté jsou liposukce zevních i vnitřních stehen, a také vnitřních kolen.

Mnohdy se tuk hromadí na místech, odkud se těžko shazuje. Mohou za to genetické predispozice, ale i životní styl. Můžete tuk odsát a využít ho jinde?

Určitě. Tuk je možné zpracovat a jeho nejkvalitnější část se dá použít na doplnění určitých partií. Můžeme jím například zvětšit prsa, doplnit objem stárnoucího obličeje, vyplnit různé nerovnosti i deformity těla. Vždy zde ale hrozí riziko, že se transplantovaný tuk z velké části vstřebá.

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články