„Lidé nemohou pouze stát s nataženou rukou a čekat, že něco dostanou,“ říká poslankyně Krutáková

Čím dříve se stabilizuje situace na Ukrajině, tím dříve se vrátí také život v České republice do normálu.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Jany Krutákové
                   

Zemědělci produkují to, co považují za lukrativní. Podle poslankyně Jany Krutákové (STAN) by ale bylo fajn, kdyby šlo i o základní potraviny. S členkou zemědělského výboru jsme si povídali i o české soběstačnosti či konkurenceschopnosti tuzemských potravin.

Paní poslankyně, je nějaká cesta, jak se vyhnout zdražování prakticky na všech frontách?

Cest je několik a je rozhodně potřeba nespoléhat se pouze na jednu. Pro Českou republiku je zásadní, aby se stala co nejvíce soběstačnou zemí, jak co se týká energií, tak potravin. Ohledně energií je potřeba skutečně brát v potaz obnovitelné zdroje, které budou vhodné pro naše zeměpisné podmínky. Částečným řešením by tedy mohly být solární panely na střechách budov či bioplynové stanice, které mohou vyrábět jak plyn, tak elektřinu a teplo.

Je třeba se zbavit závislosti na Rusku?

Ano. Dostala jsem informaci, že ministerstvo průmyslu a obchodu pracuje na tom, aby Česká republika nebyla závislá na plynu z Ruské federace, což považuji za zásadní. Obecně je vhodné zdroje diverzifikovat pro případy neočekávaných událostí.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Plynové potrubí

A když si vezmeme potraviny?

To je na dlouhou diskusi. Domnívám se, že spolu s přicházející novou Společnou zemědělskou politikou máme jedinečnou příležitost si podmínky pro Českou republiku nastavit co nejlépe. Bohužel plán je již u Evropské komise a uvidíme, do jaké míry bude možné jej ještě přizpůsobit současné situaci.

Asi se ale nelze zemědělcům divit, že produkují hlavně to, na čem vydělávají…

Souhlasím. Rozhodně rozumím zemědělcům, že produkují převážně to, co jim zajistí slušný finanční výnos. Nicméně si myslím, že by bylo vhodné, aby i základní potraviny byly pro zemědělce tak říkajíc „lukrativní“. S tím samozřejmě souvisí i odbyt, zkracování dodavatelských řetězců atd. To je ale opravdu debata na hodně dlouho.

Vím, že po bitvě je každý generál, ale nebyla chyba, že jsme v minulosti více nepodporovali české zemědělce, ať už jde o pěstování nebo chov?

To rozhodně chybou bylo, ostatně poslední čtyři roky v opozici jsem neřešila prakticky nic jiného. Bývalá vláda se z mého pohledu orientovala spíše na větší zemědělce a na ty menší, kteří jsou nyní v největším ohrožení, tak trochu zapomínala.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zemědělství

Generální ředitel společnosti Madeta v Otázkách Václava Moravce řekl, že pokud stát nepomůže, místo krav budou zemědělci dojit pampelišky. Jak tedy může stát pomoci?

Kouzelné slůvko stran pomoci státu jsou dotace, potažmo podpora. Rozumím tomu a je to jedno z řešení. Bohužel dle mého názoru se jedná o řešení krátkozraké. Mnoho zemědělců je rozhořčeno nastavením zemědělské politiky v České republice v porovnání tradičně s Polskem.

Co z toho plyne pro české zemědělce?

Bohužel tato nerovnost pro české zemědělce znamená, že Polsko má ceny, kterým nemůžeme konkurovat. A to v důsledku pokřivuje to poptávku. V momentě, kdy spotřebitel přijde do obchodu, často si vybere tu nejlevnější variantu, a ta je, bohužel, povětšinou do České republiky dovezena.

Co s tím?

V určitém momentě tedy bude zásadní, aby český spotřebitel začal více nakupovat české výrobky. Díky tomu se dané výrobky stanou dostupnější. Vláda pak může samozřejmě podpořit odbyt v určitých státních institucích.

Ukrajina byla jedním z největších pěstitelů obilovin, letošní sklizeň může klesnout i na polovinu. Co to bude znamenat z pohledu Evropy, potažmo České republiky?

Česká republika je do jisté míry v pěstování obilí soběstačná. Problémem jsou však, stejně jako u mléka, výkupní ceny, které ve výsledku vedou k tomu, že obilí prodáváme do zahraničí. Nedostatek obilí z Ukrajiny se tedy jistě projeví a předpokládám, že se promítne jak do cen, tak do nabídky pečiva. Bohužel tak tomu je, velmi blízko naší země probíhá válka.

iZdroj fotografie: Pixabay
Mír pro Ukrajinu

Rozumíte i v tomto kontextu lidem, kteří dnes volají po tom, aby se méně pomáhalo uprchlíkům a více českým lidem? Když vidíme, jak se zvedají ceny, dost možná bude nedostatek některého zboží apod…?

Vše souvisí se vším. Proto vnímám pomoc Ukrajině a Ukrajincům jako klíčovou pro možnost se co nejdříve vrátit do normálu. Naše vláda, konkrétně ministerstvo průmyslu a obchodu v čele s ministrem Jozefem Síkelou již pracuje na balíčku, který pomůže i těm, kteří se potýkají s finančními problémy spojenými se zvýšením cen energií.

Takže to není tak, že vláda na české občany s prominutím kašle?

Rozhodně ne. Není to tak, že by naše vláda nepomáhala českým lidem a lidé, co to takto vnímají bohužel zřejmě podléhají různým dezinformačním kampaním. Nikdo jim nesebral příspěvky, bohužel však lidé nemohou pouze stát tak říkajíc „s nataženou rukou“ a čekat, co od státu dostanou.

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články