Učitelé k válce na Ukrajině dostali od ministerstva školství manuál. Podle ministra Gazdíka válečné nepřátelství do škol nepatří

Záměrem je podle ministra školství Petra Gazdíka (STAN) to, aby žáci nehledali vinu za útok Ruska na Ukrajinu třeba u svých spolužáků ruské či ukrajinské národnosti.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Vpád Ruska na Ukrajinu doléhá i na děti a studenty z těchto zemí, kteří žijí i studují v Česku. Učitelé nad tímto nezavírají oči. Pedagogové se teď sami učí, jak těmto dětem i jejich spolužákům šetrně vysvětlit, co se děje. Ne každý učitel si ale ví rady jak na to, jak s dětmi obecně o problematice mluvit. I proto vydalo ministerstvo školství pětibodový manuál pro učitele, jak se školáky pracovat ve vztahu k ruské agresi na Ukrajině. Více se v rozhovoru rozpovídal ministr školství Petr Gazdík (STAN).

Zřejmě je to velká výzva pro učitele v tuto chvíli žákům sdělit vše potřebné o konfliktu. Metodika byla vydána ministerstvem velmi rychle, co je jejím cílem?

Hlavním záměrem byl apel na to, aby školy věnovaly zvýšenou pozornost žákům nejen ukrajinské, ale také ruské nebo běloruské národnosti, na které může celá věc dopadat velmi negativně. Válečné nepřátelství do škol nepatří, a tedy hlavním tématem doporučení bylo, že národnost nečiní člověka odpovědným za kroky, které realizuje státní režim země, odkud dotyčný pochází.

Co všechno, a jak šetrně, by měli učitelé o konfliktu na Ukrajině žákům vysvětlovat?

Za nejdůležitější považuji, a to je to hlavní, co se ve školách musí zvládnout, aby nebyl nikdo napadán, šikanován či dokonce lynčován za to, jaké je národnosti. Našim učitelům v tomto věřím, a předem jim děkuji za jejich práci v této nelehké době.

Metodika obsahuje pět bodů, mohl byste pár z nich krátce popsat?

Prvním bodem je, aby školy žáky a studenty jasně informovaly o postoji České republiky k válečnému konfliktu na Ukrajině. Dalším bodem je apel, aby učitelé věnovali ve školním kolektivu zvýšenou pozornost žákům ukrajinské, ruské a běloruské národnosti, a v případě potřeby využili také péči pracovníků školních poraden. Doporučili jsme také cílenou preventivní práci s celým třídním kolektivem, s akcentem na individualitu, dodržování lidských práv.

Který bod je podle Vás nejdůležitější? Je to téma rovnosti? Z Vašeho vyjádření médiím vyplynulo i to, že už k nenávisti žáků mezi sebou, právě kvůli jejich původu došlo.

Důležité je deklarování toho, že národnost nečiní člověka odpovědným za kroky, které realizuje státní režim země, odkud dotyčný pochází. S třídními kolektivy doporučujeme pracovat v rámci osvěty s tématy rovnosti, respektu a tolerance. Je potřeba, aby učitelé s žáky a studenty o těchto jevech společně a otevřeně hovořili, a pokud se takové jednání ve škole objeví, musí být školy důsledné.

Nabídl jste i pomoc ukrajinským studentům, kteří studují v Česku na vysokých školách, v čem bude pomoc spočívat?

Spolu s ministryní Langšádlovou jsme oslovili náš ukrajinský protějšek, ministra školství a vědy Serhiye Shkarleta, a ujistili jsme jej, že stojíme v oblasti školství a vědy při Ukrajině. Součástí informace bylo, že jsou oba naše resorty připraveny navýšit finanční prostředky tak, aby mohli ukrajinští studenti, akademici a vědci pokračovat ve své práci, kterou ruská agrese přerušila. V současné době resort pracuje na dalších materiálech, jejichž hlavním cílem je podpora ukrajinských studentů. 

iZdroj fotografie: S vědomím Petra Gazdíka / Facebook
Petr Gazdík

Hlásí se už někteří studenti, kteří by tuto pomoc potřebovali?

V tuto chvíli nelze říct žádná konkrétní čísla, ale je potřeba si uvědomit, že ruský útok na Ukrajinu se uskutečnil teprve před několika dny a místní lidé, ale stejně tak i jejich příbuzní v současné době musí řešit spoustu jiných věcí. Ale podněty určitě sbíráme a budeme i nadále v kontaktu s ukrajinským resortem školství a vědy. Jak jsme deklarovali s kolegyní Langšádlovou, stojíme v této věci plně při Ukrajině.

Plánuje ministerstvo školství další podpůrné kroky pro studenty? Budou zahrnovat i pedagogy? Přeci jenom i tito odborníci v Česku působí.

Určitě, jak už jsem naznačil, v současné míře s kolegy na ministerstvu připravujeme materiály, které se týkají pomoci ukrajinským studentům, ale i akademikům a vědcům. V tuto chvíli bohužel nemohu být konkrétní, ale myslím, že v řádu dnů budeme schopni některá opatření zveřejnit.

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články