„Musíme se rozhodnout, zda budeme vydělávat na cizím neštěstí,“ říká ekonom Pilíšek k zaměstnávání Ukrajinců

Už dnes u nás pracují desítky tisíc Ukrajinců. Neoficiálně je toto číslo ve stovkách tisíc.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

S přílivem ukrajinských uprchlíků čelíme bezprecedentní situaci. Ovšem pokud jde o budoucí uplatnění lidí z válkou postižené Ukrajiny, záležet bude na celé řadě faktorů. S ekonomem a spoluzakladatelem společnosti Zlaté rezervy Romanem Pilíškem jsme mimo jiné řešili, jak je na tom dnešní český pracovní trh, pokud jde o ukrajinské zaměstnance.

Mohou být Ukrajinci, kteří zůstanou v České republice, pro náš stát přínosem?

To je v dnešních dnech otázka velmi diskutabilní, a navíc extrémně citlivá. Uprchlíci sem totiž nepřišli s cílem, být pro českou ekonomiku přínosem. Přišli sem, protože je v jejich zemi válka a naše země je blízko. To je dobré si uvědomit.

Na čem tedy bude záležet?

Zejména na tom, kolik jich k nám nakonec přijde a především, kolik jich u nás trvale zůstane, až válka skončí. A ona jednou skončí. Je tedy opravdu příliš brzy na to cokoliv v tomto ohledu hodnotit. Zdali připraví Čechy o práci je plně v našich rukou a v tomto ohledu se nemůžeme na nikoho vymlouvat.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Romana Pilíška
Roman Pilíšek

Mimochodem, jde vůbec o novou situaci, čelíme něčemu, co tu ještě nebylo?

Není nová, pouze je vyhrocenější. Podle oficiálních dat, zde žije a pracuje přes 150 000 lidí z Ukrajiny, převážně mužů. Podle neoficiálních údajů je to několik set tisíc převážně dělníků.

Jaké mzdy v České republice berou?

Pracují zde za minimální mzdu řádově třeba za 80-90 korun za hodinu, zatímco jejich práce je prodávána za cenu mezi 300-400 korunami a více. Zaměstnavatelé jsou převážně Češi, stále častěji i Ukrajinci a mnohdy i státní sektor.

Chápu to dobře, že vlastně záleží jen na nás, zda necháme české občany vydělávat?

Přesně tak to je. Záleží jen na nás, zdali chceme nechat vydělat svoje občany důstojnou mzdu a spokojíme se s menší marží, nebo pojedeme ryze ekonomický model a budeme vydělávat na cizím neštěstí. Máme tu v roce 2022 téměř milion českých pracujících chudých, takže je to otázka rozhodně k zamyšlení.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Peníze

Když se přeci je ještě vrátím k úvodní otázce – existují odvětví, kde by Ukrajinci přeci jen mohli pomoci?

Pomoci mohou určitě vzdělanější jedinci, a to hlavně tam, kde je v současnosti nedostatek kvalifikovaných pracovních sil. Konkrétně třeba ve zdravotnictví, které je v některých sektorech trvale poddimenzováno. To se ale už děje dlouhodobě, a tak jako mají v Rakousku a Německu rádi kvalitní a levný český nemocniční personál, panuje i v Čechách obdobná spokojenost.

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články