Lékař Vrublovský: Pandemii neplodnosti nečekám. Největší roli v léčbě hraje ovšem věk pacientek

Odkládání rodičovství je největší problém, kterému specialisté na umělé oplodnění momentálně čelí.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Petra Vrublovského
                   

Své pacienty z Olomoucka a Zlínska léčí doktor Petr Vrublovský z reprodukční kliniky IVF Clinic nejmodernějšími metodami. Radí, kdy vyhledat odbornou pomoc, a co lze od léčby neplodnosti čekat. 

Kdy je ideální pro ženu otěhotnět?

Studie ukazují, že ženy jsou nejplodnější jsou kolem 25. roku života. Od té doby začíná plodnost klesat. Ideální proto je, aby ženy otěhotněly do 30. roku věku. V asistované reprodukci je léčba označena jako úspěšná, jestliže se na jejím konci narodí zdravé dítě.

Dá se úspěšnost léčby vyjádřit v procentech?

U žen do 35 let se úspěšnost léčby s vlastními vajíčky pohybuje mezi 30 a 35 %, po 35. roce klesá k 15–20 %, a pacientky starší 40 let mají pouze méně než 10% šanci na otěhotnění. Příklady známých osobností, které se staly matkami v 45 letech, jsou bohužel velmi zavádějící. Tyto celebrity využívají v drtivé většině darovaná vajíčka, případně náhradní mateřství.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Laboratoř

Myslíte, že nás čeká pandemie neplodnosti?

Největším problémem, se kterým se při léčbě neplodnosti potýkáme, je zvyšující se věk párů. Odkládání rodičovství vnímám jako největší hrozbu. Bereme-li to takto, v jistém smyslu se o pandemii dá mluvit. Ale jinak se pandemie neplodnosti bát nemusíme.

Což je dobrá zpráva. Čím to je?

Spermie, které jsou uloženy ve varlatech, se neustále množí. Negativním vlivům jsou vystaveny po dobu svého vývoje, což je přibližně deset týdnů, poté se objeví v ejakulátu, případně umírají. Přibližně za polovinu problémů se spermiemi může špatný životní styl.

Takže jeho úpravou mohou muži ovlivnit kvalitu svých spermií?

Jendoznačně. Například když přestanou kouřit. Se závažnými poruchami, které jsou dány geneticky, se setkáváme přibližně jen u 5 % pacientů.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Petra Vrublovského
Petr Vrublovský

Kdy přijmout, že se dítě přirozeně počít nedaří a vyhledat odbornou pomoc? 

Záleží opět na věku. Partnerům, kteří jsou mladší 30 let, bych doporučil návštěvu specialistů asi po ročním neúspěšném snažení. U starších žen pak i dříve, jelikož čas hraje v léčbě neplodnosti důležitou roli, šance na otěhotnění s každým rokem navíc klesá. 

Jak zvolit vhodnou kliniku?

Důležité je, aby se pár na klinice cítil dobře a měl ve svého lékaře důvěru. Po prvních neúspěších by ale měli pacienti zvážit návštěvu dalších pracovišť. Každá klinika totiž pracuje odlišně a má k dispozici jiné vybavení. Stále častěji k nám chodí pacientky, které za sebou mají tři nebo dokonce čtyři neúspěšné cykly IVF na jiné klinice. Většinou jsou vyčerpány jak fyzicky, tak psychicky i finančně. My využíváme nejmodernější testovací a léčebné metody. Klientům nabízíme léčbu stejně kvalitní jako v zahraničí.

Jak metody například využíváte?

Provádíme například genetické testování embryí, které pomůže odhalit, proč nebyly předchozí léčebné pokusy úspěšné.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Reprodukční klinika

S jak dlouhou léčbou by tedy měly páry počítat?

Délka se samozřejmě u každého různí. Jestliže se ale pacientům nedaří přirozeně otěhotnět dva roky, upozorňuji je, aby raději počítali s několikaměsíční léčbou. Páry si také musí určit, v čem jsou ochotné při cestě za vytouženým dítětem udělat kompromis, a kde leží hranice, kterou již přesáhnout nechtějí. Především to platí u přijetí vajíček nebo spermií od dárců.

Lze se na proces umělého oplodnění nějak připravit?

Ano, v čím lepší kondici oba partneři před zahájením léčby jsou, tím lépe. Vajíčko zraje přibližně 60 dní a spermie 70 dní, vhodné je proto začít se změnou životního stylu alespoň tři měsíce předem. Ženy mohou užívat koenzym Q10 a vitamin D, kterého mívají zejména v zimním období nedostatek.

A co naopak omezit?

Cukr. Jeho vysoká hladina v krvi totiž nepříznivě ovlivňuje hormony potřebné k početí dítěte. Znovu ale připomínám, že největší roli v léčbě neplodnosti hraje věk pacientek. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články