,,Platba za plyn v rublech je nehoráznost,“ říká ekonom Křeček. Podle něj je třeba hledat řešení v rámci EU

Pokud přijdeme o ruský zdroj plynu, zásoby v České republice jsou zhruba na 30 dní.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Hledat nové alternativy, zajistit přísun plynu z jiných zdrojů. To by měla podle hlavního ekonoma BHS Štěpána Křečka dělat vláda Petra Fialy. Samozřejmě v koordinaci s Evropskou unií, velký hráč vždycky dosáhne lepších výsledků.

Vladimir Putin podepsal dekret, který znamená, že za ruský plyn se má platit pouze v rublech. Je to začátek konce ruského plynu pro Západ?

Začátek konce dovozu ruského plynu a dalších komodit můžeme datovat k 24. únoru 2022, kdy ruská vojska zahájila invazi na Ukrajinu. Nyní jsme v přechodném období, kdy ruské komodity potřebujeme, ale snažíme se za ně najít náhradu, abychom je v budoucnu již nepotřebovali.

Jak dlouho to může trvat?

Toto přechodné období může trvat zhruba 5 let.

Řešením může být platba v rublech. Nebo ne?

Platbu za plyn v rublech bychom měli odmítnout.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Plynový uzávěr

Proč?

Za prvé je nehorázné, aby Rusko jednostranně měnilo podmínky. Na dohodu jsou vždy zapotřebí minimálně dvě strany. Za druhé je rubl značně proměnlivá měna, takže by obchod s komoditami byl zatížen výrazným měnovým rizikem. Za třetí nikde nemáme jistotu, že Rusko nebude s kurzem rublu manipulovat, takže by se nám obchod s plynem mohl výrazně prodražit.

Co by měla vláda dělat, jde vůbec nějak rychle nahradit ruský plyn? Dnes máme zásobu na cca 30 dní.

Nejefektivnější bude postup v rámci celé Evropské unie. Kdyby si jednotlivé členské státy začaly konkurovat mezi sebou, tak by to vedlo k růstu ceny plynu. Zároveň platí, že velký hráč na trhu je schopen dojednat lepší ceny než mnoho malých hráčů.

Jak by měl tedy nyní vypadat konkrétní postup?

Určitě je nutné poptat všechny myslitelné alternativy z jiných konců světa. Rovněž je vhodné navyšovat kapacitu zásobníků plynu. V případě nedostatku plynu bychom se měli zamyslet, jestli je vhodné plyn spotřebovávat v elektrárnách a dalších energeticky náročných provozech.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Evropská unie

Nebylo velkou chybou, že si stát neudělal mnohem větší strategické zásoby?

Na konci topné sezóny není nic mimořádného, že jsou zásoby plynu nízké. Nyní se musíme zaměřit na doplnění zásobníků před další topnou sezónou. Zhruba polovinu zásobníků bychom měli doplnit bez ohledu na cenu plynu.

A ta druhá polovina?

U druhé poloviny bychom kromě bezpečnostních otázek měli sledovat i cenu plynu, abychom si nevytvořili nesnesitelně vysoké ceny pro koncové zákazníky.

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články