Čeká nás další zdražování potravin. Ekonom Křeček prozradil, jaké kroky by Fialova vláda měla učinit

Rekordní inflace zdražuje ceny potravin i dalších komodit. Zdražování však nemusí být zdaleka u konce.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Bochník chleba za stovku je realita, která přijde. Otázkou je pouze to, kdy se tak stane. Podle hlavního ekonoma BHS Štěpána Křečka žijeme v systému, kde je mírná inflace žádoucí.

Muže Fialova vláda za současné zdražování?

Vysoká inflace netrápí pouze Českou republiku, ale většinu zemí ve vyspělém světě. Po pandemii přišla válka na Ukrajině. Jdeme tak z krize do krize a zdražování je bolestivý důsledek. K vysoké inflaci přispívá politika vysokých schodků státních rozpočtů, ta započala za vlády Andreje Babiše a nyní ve zmírněné podobě pokračuje za vlády Petra Fialy.

Jak proti tomu bojovat, jde to vůbec?

Proti inflaci tak bojuje hlavně Česká národní banka, která výrazně zvýšila úrokové sazby a začala intervenovat na posílení koruny.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Peníze

Je inflace něco „nového“, nebo ji teď vnímáme více, protože je už přes 11 procent?

 V roce 2000 stál chleba podle našich statistiků kolem 14 až 15 korun. Nyní stojí kolem 34 až 35 korun. Podobný vývoj zaznamenáváme u většiny položek spotřebního koše. Žijeme totiž v systému, ve kterém mírnou inflaci považujeme za žádoucí. Takže ne, inflace opravdu není nic nového.

Takže zdražování bude pokračovat?

Ano. Bude pokračovat a je jen otázkou času, než se chleba bude prodávat za 100 korun. Nicméně jestliže se vrátíme ke standardnímu vývoji a současnou obří inflaci porazíme, stane se tak za mnoho let.

Může vláda nějak zabránit zásadním dopadům na lidi?

Nástroje vlády můžeme rozdělit na cílené a plošné. Cílená opatření se vytváří především v rámci sociálního systému a zaměřují se na nejpotřebnější členy naší společnosti. Plošná opatření se týkají všech a jsou značně nákladná. Patří sem například úprava daní.

iZdroj fotografie: S vědomím Štěpána Křečka / Linkedin
Štěpán Křeček

Jde vůbec nějak regulovat rostoucí ceny v rámci dnešní legislativy?

U některých položek spotřebního koše se ceny běžně regulují. Od toho máme například Energetický regulační úřad, který upravuje regulované složky cen energií. O drtivé většina položek spotřebního koše se však ceny stanovují tržním způsobem. U nich jde ceny dotvářet přes daně či speciálně přijímanou legislativu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články