Válka na Ukrajině zuří dál. Ukrajinci se však i nadále brání a podnikají kroky, aby ruskému náporu odolali.
Jiří Pehe je český politolog, spisovatel a politický komentátor. Vystudoval gymnázium a Právnickou a Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. V roce 1981 emigroval z ČSSR přes Jugoslávii do Itálie a posléze do USA, kde dostal politický azyl. V současnosti je ředitelem New York University v Praze a přednáší na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy.
Co v této době vede Ukrajinu k tomu, aby se pokusila stát se členskou zemí Evropské unie?
Už samotná debata o členství nějakým způsobem učiní Rusům obtížnější ofenzivu. Ale tato žádost, ačkoliv je ze strany ukrajinské vlády, řekl bych, naprosto v pořádku, je zatím bohužel nerealistická. Evropská unie může v tuto chvíli Ukrajinu přijmout jen velmi těžko. I když bychom si to všichni přáli, je to složité, na Ukrajině je válečný stav.
Takže podle vás ukrajinská žádost o vstup do Evropské unie vyslyšena nebude?
V tuto chvíli je to podle mě spíše nereálné. Asi bychom jim to všichni přáli a Ukrajině by to pomohlo, ale celý proces je velmi složitý. Evropská unie se snaží pomáhat všemi silami, ale toto by byl krok, s ohledem na to, jak se rozšiřovala, do neznáma. Navíc by přijala zemi ve válečném stavu, což by do podobné situace dostalo celou Evropskou unii. Vůle by se asi našla, třeba Česko nebo Polsko s Ukrajinou sympatizují, ale je otázkou, jak by reagovaly některé západní země.
Jaký je vůbec dlouhodobý vztah Ukrajiny k Evropské unii?
Ukrajina má zájem o vstup do Evropské unie dlouhodobě. Majdan vypukl poté, co Janukovyč odmítl uzavřít s Evropskou unii vyjednanou asociační dohodu. Ukrajina projevovala zájem i dál, ale procedury a byrokracie jsou složité. Nevím, jestli se dají nějak zkrátit nebo v této situaci i případně nějak obejít.
Pokud by se Ukrajina nakonec ubránila, může o členství v Evropské unii usilovat i později?
Pokud Rusové z Ukrajiny odejdou, pak si myslím, že má Ukrajina velkou šanci na to, aby byla přijata do Evropské unie i NATO ve zkráceném režimu. Možná by nemusela absolvovat složité procedury a přístupové rozhovory, které absolvovaly další země. Sympatie vůči Ukrajině ze západu jsou teď obrovské.
Symbolem války na Ukrajině se stal ukrajinský prezident Volodymyr Zelensky. Posunul zemi hodně směrem k západu?
Myslím si, že udělal velký kus práce v potírání dříve rozsáhlé korupce a moci oligarchů v zemi. Má na tom velkou zásluhu. Zcela jasně přeorientoval zemi k Západu, což dělal už jeho předchůdce Porošenko, ten měl ale pověst oligarchy. Jeho motivy nebyly jasné a nevědělo se, jestli vše dělá ve vlastním zájmu nebo pro ochranu Ukrajiny. Zelenskyj Ukrajinu hodně změnil a udělal z ní seriózního kandidáta na členství v Evropské unii i Severoatlantické alianci.
Volodymyr Zelensky je hrdinou. Jak moc důležitá je jeho role?
Prezident Zelenskyj je symbolem odporu vůči ruskému režimu. I když se podíváme na zprávy z USA nebo Velké Británie, tak to vnímají stejně. Stal se mezinárodním hrdinou. Jeho typ vůdcovství je v kontrastu s tím, co představuje Putin. Pokud by ho Rusové lapili nebo dokonce zabili, tak by to byl mezinárodní šok, který by mohl vést k dalšímu stresu a napětí mezi Západem a Ruskem.