Epidemiolog Pazdiora: Povinné očkování nemůže současnou situaci změnit

Podle epidemiologa Petra Pazdiory přijala vláda opatření na zpomalení šíření covidu o měsíc později, než měla. Nyní je podle něj potřeba zvýšit proočkovanost a přeočkovat lidi třetí dávkou.

i Zdroj fotografie: Allmedia4U
                   

Profesor Petr Pazdiora je jedním z předních českých epidemiologů a zároveň přednostou Ústavu epidemiologie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni. Více než 35 let působil také na Krajské hygienické stanici v Plzni, v posledních letech jako vedoucí protiepidemického odboru.

Česká republika opět patří k zemím, kde se epidemie šíří nejrychleji. Čím to je?

Od jara se zvýšila kolektivní imunita díky očkování a vysokému počtu těch, kteří covid-19 prodělali. Britskou variantu ale vystřídala varianta delta, která je mnohem nakažlivější. Kromě toho mají vakcíny kratší účinnost a dvě dávky nechrání tak dlouho, jak jsme očekávali. Proto je také důležité očkování třetí dávkou.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Očkování

V České republice je v současnosti naočkováno alespoň jednou dávkou jen přes 62 % populace, což je ve srovnání s ostatními evropskými státy podprůměrné číslo. V nejrizikovějších věkových skupinách se sice proočkovanost v posledním měsíci zvýšila na zhruba 88 %, ale optimální by bylo, kdyby dosáhla 95 %. Bohužel možnost aplikace třetí dávky využilo zatím jen zhruba 55 % lidí, kteří na ni mají nárok.

Covid se nyní rychle šíří také ve školách. Dalo se tomu nějak zabránit?

Žáci měli být už od října mnohem důsledněji testováni, ideálně PCR testy. Antigenní testy na to nejsou ideální, protože mají nízký záchyt infekce u bezpříznakových osob. Testování by mělo probíhat ale i u očkovaných studentů. Podobně i očkovaní dospělí by měli po kontaktu s pozitivně testovaným podstoupit PCR test, aby se u nich odhalila případná infekce. Toto opatření se zavedlo až nyní, ale bylo potřeba alespoň o měsíc dřív.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Dítě s respirátorem ve škole

V současnosti mnoho lidí dostává třetí dávku vakcíny. Máme v Česku dostatečnou kapacitu očkovacích míst?

Kapacita se bohužel snížila, protože se očekávalo, že budou více očkovat praktičtí lékaři, což se ale z různých důvodů nestalo. Pokud tedy opravdu chceme lidi rychle naočkovat třetí dávkou, je potřeba kapacitu očkovacích míst zvýšit. Toto je třeba zohlednit i v souvislosti s uvažovaným zkrácením platnosti očkování na devět měsíců a také s povinným očkování pro část populace.

Dá se už nyní odhadnout, jak budou z hlediska epidemie vypadat letošní Vánoce?

Určitý náznak zlepšení epidemiologické situace tu je, snižuje se procento pozitivních testů i reprodukční číslo. Stále ale přetrvává velké zatížení zdravotnických zařízení, zejména obsazení lůžek – zde se situace bude ještě zhoršovat. Dá se tedy očekávat, že Vánoce řada lidí prožije v nemocnici a do konce roku bohužel dojde k dalším stovkám až tisícovkám úmrtí. Otázka také je, zda po svátcích nevznikne další vlna, která by mohla být ovlivněna variantou omikron.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vánoce

Jaký máte názor na povinné očkování proti covidu?

Návrh, který počítá s povinným očkováním starších lidí a rizikových profesí má své opodstatnění. Myslím, že by bylo ideální, kdyby toto nařízení začalo platit co nejdříve. Povinné očkování zbytku populace bych zatím nezaváděl, podstatné je nyní rychlé doočkování rizikových skupin a jejich přeočkování. Je ale třeba si uvědomit, že plánované povinné očkování nemůže změnit současnou nepříznivou situaci.

Mohli by podle Vás tuto situaci zlepšit politici?

Do jisté míry ano. Mnohokrát se stalo, že odborné názory byly ignorovány, což vedlo k nešťastným politickým rozhodnutím. Určitě by také pomohlo, kdyby se opatření a vyhlášky neměnily každou chvíli. Bohužel jsme někdy viděli, že se něco večer vyhlásilo, a ráno už to zase bylo úplně jinak. Také si myslím, že zásadní informace by lidem měli dávat stále ti stejní lidé, kterým bude veřejnost po čase důvěřovat. Ideálně by to měl být ministr zdravotnictví, případně hlavní hygienik.

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Jan Boháč
Autor článku

Jan Boháč

Zobrazit další články