Putin s uprchlíky počítal, myslí si šéf bezpečnostního výboru Sněmovny Pavel Žáček. Podle něj přímé zapojení NATO není reálné

Konflikt na Ukrajině ukazuje hrůzy, jakých je člověk schopen. Je možné, že EU už brzy přivítá až 8 milionů uprchlíků.

i Zdroj fotografie: S vědomím Pavla Žáčka / Facebook
                   

Česká republika není, pokud jde o legislativu, dobře připravena na potírání dezinformací. Myslí si to poslanec a šéf bezpečnostního výboru Sněmovny Pavel Žáček (ODS). V rozhovoru pro Události247 jsme ale probrali i řadu jiných témat.

V Česku už je téměř 200 tisíc uprchlíků, je takový příliv lidí ohrožením pro bezpečnost jakékoli země, kam dorazí?

Příliv takové masy ukrajinských uprchlíků v každém případě bude znamenat změnu bezpečnostní situace v jakékoliv zemi EU, do které je Vladimir Putin svou zločinnou válkou zcela záměrně a systematicky vyhání. Největší nápor pochopitelně zachycuje nejbližší soused, a tím je Polsko.

Bude to problém pro celou Evropskou unii?

Pokud eurokomisařka Věra Jourová odhaduje počet uprchlíků před válkou až na osm milionů, tak pochopitelně půjde o problém pro celou Evropskou unii. Těžko se na to můžeme připravit.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Utečenci z Ukrajiny

Jsou uprchlíci tím, s čím Putin počítal? Protože je jasné, že péče o tolik lidí stojí obrovské prostředky jak finanční, tak lidské…

Ano, i tímto způsobem chce Kreml vázat naše zdroje. Snížit tak naši schopnost se vojensky bránit, a politicky nás, jako západní společenství, paralyzovat. Důležité bude, kdy skončí válka, kdy se rozloží Ruská federace pod tlakem sankcí a úspěšné ukrajinské obrany, a kdy agresoři opustí území Ukrajiny.

Česká republika se určitě musí připravit na sílící kybernetickou válku. Bude potřeba posílit NÚKIB?

Česká republika se na kybernetickou obranu již nějakou dobu připravuje. Ať již zřízením národní autority pro kybernetickou a informační bezpečnost, identifikováním a zodolňováním kritické infrastruktury, posílením pravomocí Vojenského zpravodajství, anebo vytvořením Velitelství informačních a kybernetických sil. Pochopitelně vždy jde o finanční prostředky, případně jejich navyšování, dostatečné personální obsazení apod.

Počítáte s dodatečným navýšením finančních prostředků?

Ruská agrese, boj proti Ukrajině, ale i Západu, možno říci, celému civilizovanému světu, zásadně zvýšila důležitost této problematiky. Proto předpokládám navýšení rozpočtu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Dezinformace

Je česká legislativa dobře nastavena, pokud jde o potírání dezinformační scény, různých trollů apod.?

Jak se teď ukázalo, tak není v čelení hybridním hrozbám dostatečná. Vláda byla například formou prohlášení nucena vyzvat k zásahu veškeré zainteresované subjekty, aby zamezily šíření nepravdivých a manipulativních informací podporující ruskou agresi na Ukrajině v českém kybernetickém prostoru.

Vítáte aktivity hnutí Anonymous, které se zapojilo do války v Ukrajině?

Ačkoliv neznám pozadí hnutí, tak jejich činnost vnímám pochopitelně pozitivně. Vyhlásili válku Putinovu režimu a jeho mocenským institucím. Uvidíme, jak si poradí s odříznutím se Ruské federace od světových internetových sítí. Jakákoli necenzurovaná informace, která pronikne za ruskou kybernetickou železnou oponu, je z našeho pohledu pozitivní.

iZdroj fotografie: Depositphotos
NATO

Jak jako člen výboru pro bezpečnosti vnímáte hlasy o tom, že NATO se mělo do ukrajinského konfliktu už dávno přímo zapojit?

Byl bych rád, aby vojenská síla Severoatlantické aliance odstrašila válečné zločince v Kremlu a ochránila i Ukrajinu. Ale přestože jsme součástí nejmocnější vojensko-politické organizace na světě, tak nemůžeme riskovat jaderný konflikt s Ruskem. Musíme Ukrajině pomáhat pod prahem jaderné války. To je realita.

Kdyby už byla Ukrajina v NATO…

…tak by tam válka nevypukla. Putin by se neodvážil zaútočit. Nicméně věřím, že ukrajinské ozbrojené síly, ale i civilisté, odolají útoku ruských agresorů, v důsledku čehož budou muset ozbrojené síly Ruské federace Ukrajinu opustit.

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články