Hygieny budou moct nařizovat karanténu pomocí SMS. „Je otázka, kdy zprávu otevřeme a jestli ji vůbec přečteme,“ říká advokát Bláha

Schvalování pandemického zákona, který mají příští týden projednat poslanci, vyvolává vlnu nevole. Ostře kritizovaná se stala i SMS karanténa.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Prostřednictvím SMS karantény budou moct hygieny nařizovat karanténu telefonickým hovorem nebo SMS zprávou. Zpráva navíc nemusí přijít jen od hygieny, ale taky od vhodné pověřené osoby. Je však otázkou, jak a zda bude tento návrh v praxi vůbec fungovat. „Doba se vyvíjí, takže nějaká taková potřeba tady asi je. Pokud někdo jde na test, kde vyplní své číslo, tak tím sděluje, že by měl být k zastižení a že se k němu nějaké informace dostanou. Záleží ale, jestli to tak poté opravdu bude,“ řekl pro Události247 advokát Pavel Bláha.

Půjde podle vás lidem dokázat, že jim SMS přišla, když budou tvrdit opak? 

To je otázka nějaké vymahatelnosti. Jsou totiž způsoby, jak různé formy elektronické komunikace zpochybnit, což se taky v různých řízeních děje. Mohl by to být zásadní problém.

Nové problémy by přibyly i zaměstnavatelům. Budou případné SMS svým zaměstnancům posílat? 

Pokud jim to bude uloženo, tak jim nic jiného nezbude, tedy pokud se budou chtít vyhnout případným hrozícím sankcím. Každopádně administrativy spojené s covidem obecně přibylo a toto může být další komplikací. 

iZdroj fotografie: Depositphotos
Žena s telefonem

Jak to podle vás bude fungovat třeba u seniorů, kteří si zprávy na telefonu číst neumí? 

V tom případě se musí nastavit nějaké náhradní řešení. Protože ne každý, kdo má mobil, ho umí používat tak, aby si zprávu přečetl. Blížíme se sice do doby, kdy moderní technologie ovládá většina populace, ale ještě stále to není samozřejmost. Je proto nutné, aby bylo zajištěno, že se zpráva k lidem skutečně dostane v pro ně objektivně zjistitelné a srozumitelné podobě. 

Co je podle vás vlastně cílem celého návrhu? 

Podle mě se o tom uvažuje, aby se urychlil celý proces sdělování informací, tím se zefektivňovala protiepidemiologická opatření a snižovalo se tak riziko dalšího šíření nákazy. Současná generace používá mobily denně a je tady velký předpoklad, že si zprávu otevřeme v reálném čase a budeme tak moct okamžitě zareagovat. 

iZdroj fotografie: Pixabay
Telefon

Myslíte, že se tento návrh nakonec taky přemění v realitu, nebo aplikován nebude? 

Těžko říct. Podle mě to může být spíše nějaká podpůrná cesta, která může na lidi působit v psychologické rovině – máme tu informaci v telefonu, tak se podle toho chovejme. Taky je ale otázka, kdy tu SMS otevřeme a jestli si ji vůbec přečteme. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články