Vláda Petra Fialy prý nedělá pro lidi dost, podle bývalé ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové navíc nereflektuje návrhy opozice.
Energetická krize, vysoké ceny pohonných hmot, uprchlíci z Ukrajiny. Zřejmě tři nejzásadnější věci, které trápí obyvatele České republiky. Je kritika opozice pouze „nutné zlo“, nebo mají akceschopné nápady? Jak by dnešní stav řešila bývalá ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová? Nejen o tom v rozhovoru pro Události247.
Česká republika má schválený rozpočet. Je podle vás „akceschopný“, je pro vládu reálné udržet nastavený schodek?
Asi všichni kromě ministra Stanjury si uvědomují, že rozpočet byl už v době schválení jen cár papíru. Čím déle potrvá, než si připustí i ministr financí, že musí začít pracovat na novele, tím se více se situace bude zhoršovat. Rozpočet nejenže nepočítá s rostoucí inflací, cenami energií, pohonných hmot, ale tento stav spíše podporuje.
Jaký je tedy Váš odhad, jak bude vláda hospodařit?
Tato vláda bude hospodařit podle mého odhadu s příjmy vyššími o nějakých 90-100 miliard. To není dáno nějakými čáry ministra, ale jednoduše proto, že kvůli rostoucím cenám všeho, přitéká do rozpočtu mnohem více peněz z výběru daní.
Volila byste jinou cestu?
Určitě. Místo toho, aby vláda lidem trochu ulevila, protože skutečně se lidem prodražují životy, tak si ty peníze nechávají a navyšují si tak příjmovou stranu rozpočtu. Vůči lidem je to hodně nefér, stát na nich prostě vydělává.
Jak zatím hodnotíte činnost Ministerstva pro místní rozvoj a Ivana Bartoše, tedy svého nástupce? V rámci uprchlické krize to nemá zrovna snadné…
Já musím říct, že nechápu, jak je ministr Bartoš v této situaci pasivní. Je to jeho ministerstvo, které má v této situaci spoustu nástrojů, jak pomoci nejen lidem přicházejícím z Ukrajiny, ale i třeba našim občanům, kteří pomáhají.
Opravdu je na místě taková přísnost?
Rozumím, že seznamování s rezortem není jednoduché. Ale jednak si myslím, že pan Bartoš už ten čas dostal, ale hlavně nemusí nic nového vymyslet. Jsou tu věci, které jsme už vymysleli kvůli covidové pandemii. Například program covid ubytování má připravený, je ozkoušený a plně funkční. Nerozumím, na co ministr čeká.
Když zůstaneme u uprchlíků – jsou kroky, se kterými nesouhlasíte, které byste Vy udělala jinak?
Vláda se především nesnaží, nebo jen velmi málo o jejich rovnoměrně rozmístění v rámci celé republiky. Je pravda, že všechno je to enormně rychlé a na přípravu bylo málo času, přesto si myslím, že v některých ohledech mohla vláda reagovat rychleji.
Můžete být konkrétní?
Například prodloužení třídenní lhůty nutné pro registraci přišlo až poté, co začaly přijímací centra kolabovat, přitom to nebylo složité předvídat. To jsou ale dílčí věci, pro které mám i částečně pochopení, protože to není jednoduchá situace. Já se nechci chovat jako dnešní vláda v době, kdy ještě byla opozicí a my čelili covidu. Kritizovali každé naše rozhodnutí, a to já dělat nebudu.
Ubytovací kapacity pro uprchlíky za chvíli nebudou stačit. Co s tím?
My jsme především od vlády neslyšeli žádná data a potenciální scénáře. Vláda na to má aparáty, které by už toto měli mít dávno nachystané a podle toho jak se ta situace bude vyvíjet, tak přistupovat k různým připraveným plánům.
Máte jako opozice návrhy, jak situaci řešit?
Z mého pohledu jsou ta řešení dvě. Krátkodobá, kdybychom měli navýšit poplatky pro lidi, kteří budou ukrajinské občany ubytovávat, čímž bychom je více motivovali a z dlouhodobého pohledu bychom se měli zaměřit na výstavbu jednoduchých modulárních bytů.
Rozumíte lidem, kteří říkají, že vláda se stará jen o Ukrajinu a nemá kapacity na české občany?
Myslím, že problém není v tom, že by nebyly kapacity, vláda je určitě schopna řešit obojí. Otázkou spíše je, jestli skutečně chce. Nástroje k řešení energetické krize tu jsou, vládě jsme je navrhli a víme, že fungují. Osvědčili se u nás, ale i v okolních zemích. Vláda je ale ješitná a za žádnou cenu nechtějí přijmout řešení, které nabízí hutí ANO. A tak raději vymýšlí kolo, které ale není kulaté.
Co ceny pohonných hmot? Tam to také není zrovna růžové…
Rostou u nás nejvíce v Evropě, a přestože okolní země opatření přijímají, vláda Petra Fialy to řešit odmítá. Lidé jsou samozřejmě naštvání, protože se jich to přímo dotýká, po nás se ale chce, abychom mlčeli a neupozorňovali na to, jelikož prý rozdělujeme společnost.
A rozdělujete?
Je to přesně naopak. To, co ji rozděluje, je právě to, že se jejich problémy neřeší a mají pocit, že se na ně kašle. Za to opozice opravdu nemůže.