Poslanec Havel: Řada Ukrajinců pro nás bude přínosem kvůli tomu, že máme nízkou porodnost

Zástupy ukrajinských uprchlíků proudících do Česka zatím nekončí. Mezi nimi jsou ale také vědci, lékaři, kteří můžou být přínosem.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Ondřeje Havla
                   

Šlo jim o život, opustili vlast. Přesto jim někteří Češi závidí příspěvek od státu 5 tisíc korun. Řeč je samozřejmě o lidech prchající před ruskou agresí. „Tito lidé si neuvědomují vážnost situace a souvislosti,“ říká v rozhovoru pro Události247 poslanec Matěj Ondřej Havel (TOP 09).

Jak vnímáte současné vlny uprchlíků mířících do České republiky, zvládáme zatím nápor? Dělá vláda vše, co je v jejích silách?

Zatím to zvládáme, myslím, velmi dobře, a to i ve srovnání s okolními státy. Myslím, že je klíčové znát limit počtu osob, které můžeme přijmout. Je dobře, že se už nyní vyjednává s dalšími státy v rámci EU, abychom jim mohli uprchlíky přeposílat, jakmile se naše kapacity naplní.

Mohou nám uprchlíci přinést i pozitiva? Byť se to momentálně nemusí až tak pozdávat. Protože jsou mezi nimi například vědci, učitelé, umělci a někteří zřejmě zůstanou u nás…

Myslím, že jste si odpověděl. Ano, řada z nich se uplatní na našem trhu práce. Nezapomeňme, že máme nízkou porodnost, vymíráme, určitá míra migrace by pro nás byla v každém případě důležitá. A pozor, pozitivní je pro nás i to, že jsme dokázali jako ČR velkoryse podat pomocnou ruku, je to super. Snad nám to vydrží.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ukrajinští uprchlíci

Ozývají se však i hlasy, že vláda udělá pro Ukrajince všechno, pro Čechy nic a český občan je upozaďován. Rozumíte takovým názorům?

To jsou řeči lidí, kteří si neuvědomují vážnost situace a její souvislosti. To se může zdát, že je český občan upozaďován, protože teď jsou média plná války a uprchlíků. Zaznamenal jsem takové reakce ohledně 5 tisíc korun jednorázové dávky pro uprchlíky. Zeptal bych se, měnili by lidé, co to říkají, s uprchlíky? Dostanou pět tisíc, ale opustili domov (nebo o něj dokonce přišli), opustili vlast, šlo jim o život.

Vím, že nevidíte do hlavy Vladimira Putina. Ale co si myslíte o člověku, který rozpoutá válku a následně i genocidu?

Je otázka, nakolik si dokáže uvědomit důsledky svého rozhodnutí a nakolik je soudný. Problém je ruská totalita, která neumožňuje takového člověka odstavit od moci. Problém není, co si Vladimír Putin myslí, problém je, že se svět nedokáže zbavit Putina.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vladimir Putin

Co se bude dít, až ozbrojený konflikt skončí, jaká pomoc by pak měla mířit na Ukrajinu?

To bude záležet na stavu, v jakém Ukrajina bude. Už teď vidíme, že v některých lokalitách je zkáza totální. Bude třeba humanitární pomoci, odborné pomoci, jistě i té finanční. Zvláštní kapitolou bude diplomatická pomoc, předcházení podobným konfliktům. Myslím, že v tomto směru už Rusko prohrálo. O náklonnost Ukrajinců, byla-li nějaká, přišli naprosto.

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články