Ukrajincům musíme pomáhat, Češi by ve stejné situaci potřebovali to samé, říká poslanec Jiří Havránek

Válka na Ukrajině bude stát Českou republiku miliardy korun. Je na to státní rozpočet připravený, má dostatečné rezervy?

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Jiřího Havránka
                   

O ukrajinské uprchlíky se musíme postarat,“ říká poslanec a člen rozpočtového výboru Jiří Havránek. Podle něj je to naše povinnost a žádali bychom to samé, pokud bychom byli v situaci Ukrajiny.

Máme týden schválený rozpočet. Jste spokojen s tím, jak to nakonec dopadlo?

Schválený rozpočet má o 100 miliard korun nižší schodek, než měl původní hrůzostrašný návrh Babišovy vlády. Mám velkou radost, že byly přijaty i dva pozměňovací návrhy, které jsem připodepsal.

Jaké?

Šlo o peníze navíc na připomínku 80. výročí operace Anthropoid a vypálení Lidic a Ležáků. A taky jsme konečně odřízli Vodičkův spolek, který dělá bojovníkům za svobodu ostudu, od státního rozpočtu a nedostane ani korunu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Peníze

Další 2,8 miliardy korun se přesunuly na pomoc s válkou na Ukrajině, resp. část na nákup zbraní, část na pomoc uprchlíkům. Bude to stačit, nebo byste byl ještě pro masivnější finanční přesuny?

Nikdo z nás bohužel neví, jaký bude další vývoj na Ukrajině. Vláda však jedná naprosto správně, jak z pohledu dodávek vojenské a humanitární pomoci, tak i v oblasti uprchlické krize. Oproti předchozí vládě si tady každý občan musí všimnout, jak všechno funguje a do sebe zapadá i v podmínkách války doslova za humny. Vedle toho je také úžasné sledovat, jak pomáhá celá česká společnost a jde společně za jedním cílem.

Je reálné, aby se navyšoval schodek rozpočtu? Například i právě kvůli krizi na Ukrajině…

Ano, může se to stát. Jsme ve válce, i když se neválčí na území naší republiky. Válku si Evropa, ani Česká republika nezvolila, začal ji neoprávněně Putin a zatáhl do ni i svou zem a na Ukrajinu přivedl bolest a smrt. Rodiče, manželky a děti mužů, kteří nyní brání svou zemi na Ukrajině a bojují proti Putinovu Rusku, nyní přicházejí do naší země a my se o ně musíme a chceme postarat. Je to naše povinnost, stejně jako bychom chtěli, aby se o naše blízké postaraly ostatní demokratické státy, kdybychom byli v situaci Ukrajiny.

iZdroj fotografie: Michal Reiter / Creative Commons / CC BY-SA
Zbyněk Stanjura

Byl ještě čas tyto relativně nové skutečnosti v rozpočtu zohlednit?

Vláda Petra Fialy už při přípravě rozpočtu jasně ukázala, že skončil ten známý chaotický mikromanagement a nastoupila odpovědná rozpočtová politika. Ministr financí Zbyněk Stanjura se sešel postupně se všemi ministry, obrátili třikrát každou korunu, a výsledkem je rozpočet, který má nižší schodek, a přitom nikterak neomezuje státní investice.

V české společnosti se objevují hlasy, že vláda pomáhá ukrajinským uprchlíkům více, než „vlastním lidem“. Je to pravda?

Nic mě nemrzí víc než tyto ojediněle výkřiky. Vláda musí od nástupu do funkce řešit jeden průšvih za druhým – inflace, rostoucí ceny energií, další covidová vlna spojená s mutací omikron, a teď válka kousek od nás a její ekonomické dopady známé i mezi lidmi jako Putinovy ceny. Veškeré finance, které jsou v tuto chvíli poskytnuty na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny, pomáhají ke zvládnutí celé situace zde v České republice.

Myslíte, že jsou nutné výdaje v miliardových částkách?

Musíme si uvědomit, že se může stát, že během několika týdnů bude v republice třeba i o půl milionu více lidí. A kdybychom nepostupovali tak, jak nyní, zadělali bychom si na daleko víc problémů. Co je ale v této věci nejdůležitější – většina lidí si je vážnosti situace vědoma a společně pracujeme na tom, abychom tuto bezprecedentní situaci, vyvolanou šíleným agresorem, jako Česká republika zvládli.

iZdroj fotografie: Nextfoto
Andrej Babiš

Andrej Babiš v debatě před schvalováním rozpočtu použil větu, že „vláda dá 14 miliard Putinovi, který zabijí lidí“. Reagoval tak na zrušení přimíchávání biosložek do pohonných hmot. Je to tedy 14 miliard pro Putina?

Je to jeden velký nesmysl, chucpe. O to horší, že všichni víme, jaké firmy z přimíchávání a výroby nejvíce profitují. Ale tomu je konec. Zrušení přimíchávání biosložky je jednou z cest, jak zlevnit benzín a naftu v této složité situaci, a proto k němu vláda sáhla. Reakce Andreje Babiše mě tedy nepřekvapila.

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články