Ukrajinci mohou zvýšit nezaměstnanost našich lidí, ale i zabrat dlouho neobsazená pracovní místa, říká poslanec Rataj

Konkurence na trhu práce se díky přílivu ukrajinských uprchlíků zvýší. Je to pro českého občana dobře nebo špatně?

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Michaela Rataje
                   

Člen výboru pro sociální politiku, poslanec Michael Rataj (STAN) zásadně odmítá jakékoli znevažování pomoci ukrajinským uprchlíkům. Byť přiznává, že i mezi příchozími se mohou objevit lidé, kteří budou dobroty zneužívat. Nejen o tom v rozhovoru pro Události247.

Dokáže Česká republika zvládnout příliv ukrajinských uprchlíků?

Zvládly to jiné země, zvládneme to i my. Pochopitelně musí být stanoveny nějaké limity.

Existuje odhad, kolik jsme jich schopni zvládnout?

Zaznamenal jsem informaci, že 250 tisíc uprchlíků je strop.  

Mohou někteří z těchto lidí zabrat dlouhodobě neobsazená pracovní místa?

Na jednu stranu bezesporu může dojít k uspokojení nenaplněné poptávky, jako tomu bylo například v 60. letech v Německu, když tam přišli gastarbeitři z Turecka, na druhou stranu extrémně větší nabídka pracovních sil ochotných pracovat i za nižší mzdu může způsobit ještě jiný efekt, a to nárůst nezaměstnanosti našich lidí.  

iZdroj fotografie: Depositphotos
Uprchlíci

Některou práci ale Čech zkrátka dělat nechce…

Některé pracovní pozice jsou dlouhodobě neobsazeny a můžeme se domnívat, že víme proč. Mnohdy to je způsobeno nabízeným nedostatečným mzdovým ohodnocením. Jsou kraje, včetně hlavního města Prahy, kde se nezaměstnanost zastavila na nižších jednotkách procent, a tam už pracovní sílu splňující alespoň elementární požadavky zaměstnavatelé na úřadu práce prostě nesehnali.

Máte informace o tom, že by třeba měl být posílen Úřad práce ČR, protože se dá očekávat nápor?

O personálním posílení úřadů práce už někteří kolegové poslanci začali hovořit v souvislosti s vyplácením podpory lidem existenčně zasaženým nárůstem cen energií. Je na managementu úřadu práce, potažmo ministerstvu práce a sociálních věcí, aby se touto úvahou zabývali a případně našli řešení.  

iZdroj fotografie: Depositphotos
Dobrovolníci

Zejména na sociálních sítích už se začínají objevovat hlasy, že bychom uprchlíkům snad ani neměli pomáhat, protože na Ukrajině „nejde o naši válku“. Co si o tom myslíte?

Pomoc bližnímu považuji za lidskou povinnost. Pokud se jiný člověk ocitl ne vlastním přičiněním v nouzi, pomoci musíme. V tomto jakékoli zpochybňování poskytování pomoci uprchlíkům z Ukrajiny odmítám. Samozřejmě, vždy se mezi nimi mohou objevit lidé, kteří budou chtít situace využít. To by nás však nemělo deprimovat nebo oslabovat v našem lidství.   

Měla by vláda v této chvíli uvažovat o navýšení schodku státního rozpočtu? Případně o přesunu dalších prostředků do sociální oblasti?

Situace to nesporně vyžaduje. Je však nutné nedopustit, aby se válka na Ukrajině a její důsledky nestaly další černou dírou v rozpočtu České republiky, proti které i náklady na pandemii covid-19 v uplynulých dvou letech mohou představovat procházku růžovým sadem.

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články