V hybridní válce s Ruskem jsme už několik let. Poslanec Vlček varuje před možnými sabotážemi na Českou republiku

NATO jako agresor. Vraždící Banderovci. To jsou jen dva příklady hybridní války, kterou Rusko vede nejen s Českou republikou.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Lukáše Vlčka
                   

Uvěřit věcem, které nejsou pravda. To je jeden z nástrojů kybernetické války. Podkopat důvěru ve stát, šířit dezinformace. Nejen o tom jsme si povídali s poslancem Lukášem Vlčkem (STAN), předsedou Stálé komise pro hybridní hrozby.

Jaké jsou reálné hybridní hrozby, které dnes hrozí České republice, a to i v souvislosti s vývojem na Ukrajině?

V hybridní válce s Ruskem jsme už několik let. To, co se objevuje konkrétně, v souvislosti s děním na Ukrajině, jsou například dezinformační narativy na některých serverech a sociálních sítích. Možná jste Vy sám viděl příspěvky, které označují NATO za agresora, kterému se Rusko jen brání, nebo nepravdy o ukrajinských uprchlících na našem území, které mají za cíl vyvolat vůči nim nenávist.

Bude potřeba posilovat obranyschopnost kyberprostoru, máme na to momentálně dostatek zdrojů i kvalitních lidí?

Je potřeba si uvědomit, že 2 % HDP, které jsme se zavázali vydávat na obranu, ve 21. století nejsou jen tanky a zbraně, ale také právě například odborníci v IT. Musím říct, že pro náš stát v oblasti boje s hybridním působením pracují velcí profesionálové. My jim musíme umět poskytnout vhodné podmínky pro jejich práci a zároveň navýšit jejich kapacity.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Dezinformace

Co vlastně znamená hybridní hrozba, jak to laikovi správně vysvětlit?

Hybridní hrozba je velmi široký pojem. Většina lidí si pod tím asi představí kyberútoky na klíčovou infrastrukturu státu, případně šíření dezinformací, a s tím spojené informační a propagandistické operace s cílem podkopat důvěru lidí ve stát, což může vyústit v destabilizaci politické a bezpečnostní situace.

Co byste ještě „vypíchnul“, pokud jde o hybridní hrozby?

Politický, ekonomický nebo energetický nátlak, anebo různé sabotáže, jako tomu bylo ve Vrběticích.

Jak se hybridní hrozba a případný útok týká života běžného občana? 

Podívejte se do současného Ruska nebo Běloruska. Kvůli cenzuře se běžný občan nedozví pravdu o dění na Ukrajině. Lidé z mého okolí, kteří mají kontakty v Bělorusku, uvádí, že jejich kamarádi, kteří byli kritičtí k běloruskému režimu, teď naprosto vážně ospravedlňují invazi na Ukrajinu.

iZdroj fotografie: Fotografie: Pixabay
Fake news

Jak to?

Protože v televizi viděli, že na Ukrajině údajně řádili Banderovci vraždící civilní obyvatelstvo. Podobné lživé zprávy byly zaznamenány i na českých sociálních sítích. Dezinformátoři se u nás ale, jak už jsem říkal, také snaží například vyvolat nenávist k uprchlíkům z Ukrajiny.

Jsou dnes kyberútoky nástrojem, který dokáže vyhrát válku, nebo se alespoň zásadně podílet? Jako příklad můžeme použít rozsáhlé útoky na ruské cíle v probíhajícím konfliktu na Ukrajině…

Kyberútoky jsou dnes rozhodně důležitou součástí války, a to nejen té se zbraněmi v terénu, ale i té hybridní, ve které už s Ruskem dlouhé roky jsme. Jestli je to nástroj, který válku přímo dokáže vyhrát, si nedovolím tvrdit.

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články