„Vláda ruší opatření předčasně, Fiala by se měl přijít podívat do škol,“ říká Sárközi z Pedagogické komory

Vláda postupně mění nastavená koronavirová opatření a uvolňuje šrouby. Už 18. února například skončí plošné testování ve školách.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

První dva lednové týdny se žáci testovali dvakrát týdně. Od poloviny ledna se testují jednou týdně, od osmnáctého února se už nebudou testovat vůbec. Ne každý ale tento krok vítá. Proti zrušení testování ve školách se v rozhovoru pro Události247 ostře vymezil i prezident spolku Pedagogická komora Radek Sárközi.

Vláda ukončí povinné testování žáků ve školách. Co si o tom myslíte?

Vyhlásit ukončení preventivních opatření ve školách ve chvíli, kdy počty nakažených žáků trhají rekordy a jsou nejvyšší za celou dobu epidemie, je krajně nezodpovědné. Vůbec tomuto kroku vlády nerozumím. I odborníci z MeSES jsou proti. Prý se ale jedná o kompromis. Původní návrh zněl, aby testování ve firmách i školách skončilo už toto pondělí.

Čekali jste to?

Pro mě byla středeční tisková konference, kde to zaznělo, šokem. Netušil jsem, že vláda něco takového chystá. Vždyť nedávno vysoutěžila dalších 14 milionů antigenních testů pro žáky za 194,5 milionu korun. A není to ani měsíc, kdy se Pedagogické komoře podařilo prosadit, aby zdravotní pojišťovny školám proplácely testy pro učitele a další zaměstnance. Co teď budou ředitelé škol dělat s nakoupenými testy, netuším. Zaregistrovat se do systému k proplácení testů budou moci školy až v půlce února, kdy testování skončí. Větší chaos jsem nezažil.

Konzultoval s vámi někdo rozhodnutí ukončit testování žáků a učitelů?

Mrzí mě, že s Pedagogickou komorou nikdo z vlády toto rozhodnutí nekonzultoval, přestože jsme největší školský spolek v České republice. Ale už jsem si zvykl, že politici se baví více s různými lobbisty, než se zástupci reprezentativních organizací. Netýká se to jen testování ve školách, ale prakticky všeho.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Antigenní testy

Podle premiéra Petra Fialy je situace pod kontrolou. Souhlasíte s tímto tvrzením?

Možná by se pan premiér mohl přijít podívat vlastně do jakékoliv školy. Brzy by zjistil, jak náročné je fungovat v režimu neustálých změn. Od začátku roku není týden, kdy by se opatření zcela zásadně nezměnila. Zdá se mi, že levá ruka neví, co dělá pravá. Učitelé jsou přetěžováni hybridní výukou, kdy musí vyučovat část žáků prezenčně ve škole a zbytek distančně. Do toho suplování za nemocné kolegy nebo zaskakování za kuchařky v karanténě.

Počty nakažených stále rostou, ve školách jsou rekordní. Kolik nově pozitivních testy naposledy odhalily?

Za leden 2022 máme celkem 158 308 nově nakažených žáků ve věku od šesti do 19 let. Jenom během minulého týdne se nakazilo sedm procent žáků středních škol. Když byly loni v březnu plošně zavřené všechny školy, bylo týdně maximálně jedno procento pozitivních žáků. Musím upozornit, že pondělní antigenní testování ve školách zachytí jen část nakažených žáků. Díky němu se během týdne nenakazí jejich spolužáci. Bez tohoto testování by byly počty nakažených mnohem vyšší než teď.

Do kdy a jak často by se mělo testovat?

Odborníci doporučovali testovat žáky dvakrát týdně, někteří dokonce denně. Myslím si, že testovat se má určitě, když počty nakažených rostou. A pokud klesají, má smysl plošně testovat, dokud incidence neklesne pod určitou hranici. Tu musí stanovit odborníci. U omikronu může být jiná než u delty. Aktuálně je ovšem incidence stokrát vyšší, než když se s plošným testováním začínalo.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Testování

Co se bude po ukončení testování dít, pokud se ukáže, že byl ve škole někdo pozitivní?

Předpokládám, že postup bude stejný jako doposud. Vytrasují se kontakty dva dny zpět a ty rizikové skončí v karanténě. Ale třeba to vláda příští týden změní a bude opět vše jinak.

Školám by naopak mělo ubýt administrativy. Bude tomu tak?

Administrativa spojená s pondělním testováním odpadne, to je pravda. Ale o to vyšší budou počty nakažených žáků nebo pedagogů v průběhu týdne. Že by školám výrazně ubyla byrokracie, je zbožné přání. Ministerstvo školství se vždy dokáže postarat o to, aby se ředitelé škol nenudili. Zrovna tento týden obeslalo školy s pokyny, co všechno musejí vyplnit u žáků, které doučují. Kdyby věděli předem, kolik administrativy to bude obnášet, možná by se ani do projektu na podporu doučování nezapojili.

Věříte, že díky ukončenému testování už nebudou školy řešit problémy s nedostatkem personálu?

Problémy s nemocností zaměstnanců škol skončí, až odezní aktuální vlna omikronu. Nesmí ovšem přijít nová. Epidemii už řešíme skoro dva roky. Všichni jsme z toho unavení a vystresovaní. Každý by byl určitě rád, aby co nejdříve všechna opatření skončila. Ale tím, že opatření zrušíme, covid nezmizí. Je to naopak, když bude covid postupně ustupovat, můžeme obezřetně rušit preventivní opatření.

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články