Místopředseda sněmovny Skopeček: Za rostoucí ceny energií může Green Deal. Expremiér Babiš se na tom podle něj velkou měrou podílel

Neustále se zvyšující ceny energií jsou podle Jana Skopečka chtěným důsledkem zelené politiky Evropské unie, který v Bruselu podepsal Andrej Babiš.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Expremiér je kvůli Zelené dohodě terčem kritiky dlouhodobě. Kritizoval ho prezident Miloš Zeman i současný předseda vlády Petr Fiala (ODS). „Divíme se, že roste cena energií, to je ale chtěný cíl zelené politiky, která se v Evropě zavádí. S emisními povolenkami souhlasím, je třeba změnit jejich systém. Ale přiznejme si, že je to chtěný cíl Green Dealu, co Andrej Babiš odsouhlasil v Bruselu. Také on se podílí na tom, jak se ceny energií a trh posunuly,“ uvedl v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS Jan Skopeček, který je místopředsedou sněmovny.

Pochopili dohodu politici?

Skopeček také dodal, že když Česko nezačne přistupovat k zelené politice racionálněji, bude řešit jen důsledky. Andrej Babiš (ANO) v lednu v rozhovoru řekl, že má pocit, že Zelené dohodě prezident ani premiér z nerozumí. Miloš Zeman k odstoupení od Green Dealu vyzval ve svém vánočním projevu. Podle Babiše dohoda přinese 13 různých zákonů, o kterých bude vyjednávat právě Fiala.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zelená dohoda

S tím však nesouhlasí Aleš Juchelka (ANO), který je přesvědčen, že je potřeba pomoci více lidem. „Vždyť to lidi ohrožuje už nyní. Není tu žádná kampaň, osvěta, vysvětlení, jak mohou lidé přijít k příspěvku na bydlení a jakých skupin se to týká,“ uvedl. Skopečka se naopak zastal poslanec Jan Hrnčíř (SPD) s tím, že souhlasí, že je to špatně nastavená zelená politika. „Pořád je ale nějaká cesta. Jsme v situaci, kdy začínáme uhlí dovážet, přitom je pro nás klíčové a můžeme si ho sami těžit,“ doplnil.

Podle experta má Green Deal na zdražení podíl

Pro růst cen a zdražení energií má podstatný vliv cena ropy, objem těžby a zásoby. Jak píše web Kurzy, v Evropě má na zdražení energií vliv Green Deal, přechod na obnovitelné zdroje energie, cena emisních povolenek i počasí. Nová česká vláda označila Zelenou dohodu ve svém programu za příležitost, jak investicemi do udržitelného rozvoje modernizovat ekonomiku, zvýšit kvalitu života a zlepšit životní prostředí.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Rozvody elektrické energie

Cena ropy spolu se zelenou transformací EU určitě z části přispívají k růstu cen energií, který pozorujeme. Nejsou však jedinou příčinou, protože další je například postpandemické oživování ekonomiky a velká sháňka po energiích,“ uvedl ekonom Lukáš Kovanda pro Události247. Doplnil, že zelená energie vedla k citelnému podinvestování tradičních energetických zdrojů. Jmenoval například uhelné a jaderné elektrárny.

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články